تاریخ بروز رسانی: شنبه, October 20, 2018 - 11:50
August 15, 2015
تنها کافران از رحمت خدا مأیوس می شوند؛

تنها کافران از رحمت خدا مأیوس می شوند؛

 

 

محفل انس با قرآن کریم صبح امروز در اداره کل راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان با حضور کارکنان این اداره کل برگزار و در آن آیات 44 تا 103 سوره یوسف تلاوت شد.

به گزارش روابط عمومی راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان عباسعلی سلیمانی رئیس اداره روابط عمومی راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان در تفسیر آیه 87  افزود:تنها کافران از رحمت خدا مأیوس می شوند: پس از شرک و کفر به خدا که بزرگترین گناه است نومیدی از رحمت خدا و در امان دانستن خویش از عذاب خدا، از بزرگترین گناهان شمرده شده است. از آیات قرآن و روایات استفاده می شود که انسان مؤمن باید خود را همیشه بین ترس از عذاب الهی و امید به رحمت او نگه دارد؛ نه چنان خود را از عذاب خدا ایمن بداند که به هر خلافی آلوده گردد و نه از رحمت خدا مأیوس شود که در اثر یأس، از حرکت و خودسازی باز بماند. اگر انسانی از رحمت خدا مأیوس شود چنان که این آیه از قول یعقوب می فرماید ـ به خدا کافر شده است؛ زیرا قدرت نامحدود خدا را محدود کرده و پنداشته است که دیگر خداوند نمی تواند او را ببخشد و رحمت و لطف بی پایانش را شامل او کند. در روایات، به تعبیرات بسیار شدیدی درباره ی نومیدی از رحمت الهی برخورد می کنیم. برای مثال در روایتی از امام صادق(علیه السلام) می خوانیم:«بزرگ ترین گناهان، شرک به خداوند است.... و بعد از آن یأس از رحمت خدا .... سپس خود را از عذاب خدا ایمن دانستن.»

وی تصریح کرد: در ارتباط با آیه 2187 مفسرین می فرمایند: یعقوب از کجا می دانست یوسف زنده است؟ در ذیل این آیه روایت شده است که شخصی به نام « حنان بن سدیر» از امام باقر(علیه السلام) پرسید: آیا یعقوب می دانست که یوسف زنده است؛ در حالی که بیست سال از جدا شدن یوسف می گذشت؟امام باقر(علیه السلام) فرمود:«آری، می دانست. او سحرگاهان از خدا خواست که فرشته مرگ (عزرائیل) نزدش فرود آید. عزرائیل فرود آمد و گفت: ای یعقوب، چه می خواهی؟ یعقوب گفت: به من بگو بدانم ارواح را یکی یکی می گیری یا باهم؟ اوگفت: آنها را یکی یکی می گیرم. یعقوب گفت: آیا روح یوسف را هم گرفته ای؟ فرشته مرگ گفت: نه. از همین جا یعقوب فهمید که یوسف  زنده است و بدین جهت به پسرانش فرمود: پسرانم،بروید و یوسف و برادرش را جست و جو کنید.»

در پایان این محفل رئیس اداره روابط عمومی 25 مرداد روز  ولادت حضرت معصومه (سلام الله علیها) و روز دختران، 26 مردا ماه  آغاز بازگشت آزادگان به میهن اسلامی  و روز جمعه 30 مرداد روز بزرگداشت احمد بن موسی شاه چراغ ـ روز بزرگداشت علامه مجلسی و روز جهانی مسجد  را گرامی داشت و با ذکر صلوات و دعا محفل به پایان رسید.

اداره روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان

 

 

 

 

آدرس ساختمان مركزی:
زاهدان – ميدان شهدا – اداره كل راه و شهرسازی سيستان و بلوچستان
كدپستي : 9813693171
تلفن : 8-05433227056
فكس : 05433234989
آدرس ساختمان شماره 2 (جانبازان):
زاهدان - خيابان دانشگاه – دانشگاه 55
كدپستی : 9813693171
تلفن : 81-05433413280

 

آمار بازدید

اشتراک خبرنامه

مشترک نشریه اداره کل راه و شهرسازی استان شوید.

فید پورتال