تاریخ بروز رسانی: شنبه, October 20, 2018 - 11:50
August 18, 2014

به گزارش روابط عمومي اداره كل راه و شهرسازي استان سيستان و بلوچستان، صبح امروز مورخ 10/3/93 محفل انس با قرآن كريم در محل نمازخانه اداره كل راه و شهرسازي با حضورمديريتها، پرسنل و كاركنان برگزار شد.

در اين محفل آيات 46 تا 76 سوره مائده بصورت تحقيق  توسط يكي از قاريان برتر استان تلاوت و معاني و تفسير  آیه 54 را به شرح ذیل بیان نمود:طبق نقل مسفرین این آیه اشاره به این دارد که آنان که خدا را دوست دارند و خدا دوستشان دارد درباره اینکه این آیه اشاره به چه کسانی است و یاوران اسلام کیانند که خدا آنها را به این صفات ستوده است. در روایات اسلامی و سخنان مفسران بحث های بسیاری دیده میشود. در روایات زیادی که از طرق شیعه و اهل تسنن وارد شده، میخوانیم که این آیه درباره علی(ع) در فتح خیبر نازل شده است. از این رو میبینیم که پیامبر(ص) بعد از توانایی نداشتن عده ای از فرماندهان لشکر اسلام برای فتح خیبر، شبی در مرکز سپاه اسلام رو به آنها کرد و فرمود: «به خدا سوگند،فردا پرچم را به دست کسی میسپارم که خدا و پیامبرش را دوست دارد و خدا و پیامبرش نیز او را دوست دارند. پی در پی حمله میکند و هیچگاه از برابر آنها نمی گریزد و از این میدان باز نخواهد گشت مگر اینکه خدا به دست او پیروزی را نصیب مسلمانان می کند.»او کسی نبود مگر امیرالمونین علی(ع).در روایت دیگری میخوانیم که وقتی از پیامبر(ص) درباره این آیه سوال کردند، دست خود را برشانه سلمان فارسی زد و فرمود:«این شخص و یاران و هم وطنان او هستند.» به این ترتیب ترتیب، پیامبراکرم،اسلام آوردن ایرانیان و کوشش ها و تلاش های پرثمر آنان برای پیشرفت اسلام در زمینه های گوناگون را پیش گویی کرد.سپس پیامبر(ص) فرمود:« اگر دین و علم به ستاره ثریا بسته باشد، مردانی از فارس آن را در اختیار خواهند گرفت.»در روایات ذیگری می خوانیم که این آیه درباره یاران حضرت مهدی(عج) نازل شده که با تمام قدرت در برابر آنها که از آیین حق مرتدّ شده اند، می ایستد و جهان را پر از ایمان و عدل و داد میکنند. البته این روایات که در تفسیر آیه وارد شده،با هم تضاد ندارند؛ زیرا این آیه یک مفهوم کلی را بیان می کند که امام علی(ع) یا سلمان فارسی، مصداق های مهم آن هستند و کسان دیگری نیز که این برنامه ها را تعقیب می کنند، مشمول آن میشوند؛ هرچند در روایات از آنها ذکری نشده باشد.

در ادامه به بیان تقویم روز این هفته پرداخت از جمله روز جهانی بدون دخانیات، ولادت امام حسین(ع) و روز پاسدار، ولادت حضرت ابوالفضل العباس(ع) و روز جانباز، ولادت امام سجاد(ع) و آغاز دهه مهدویت و رحلت امام و انتصاب آیت ا... خامنه ای، قیام خونین 15 خرداد و روز جهانی محیط زیست اشاره نمود.

در پایان در ارتباط با سالگرد رحلت  امام و نقش امام (ره) و رخدادهای خردادماه برای امت اسلام گزیده ای از سخنان ادبای عزیز را به شرح ذیل بیان نمود:

خرداد همیشه بار غم بر دوش ما نهاده است. چه آن «15 خرداد» خونین، با شهادتها و جوی خون و بوی باروت و چه این«14 خرداد» غمبار، بار رحلت امام و رنگ غم غربت و ماتم. امام، برای ما یک«راه» و «صراط» بود،«میزان» و «ملاک»بود«اسوه» و «الگو»بود.

از این رو، با رفتن او، راهش باقی ماند.

گرچه امام،روی در نقاب خاک کشیده است، ولی فرزندان داغدارش از راه امام و کلام امام، مشعلی افروخته و برافراشته اند، تا راه بشریت امروز تیره نماند.

سالگرد رحلت امام، سالگرد بیعت و میثاق است با آنچه امام، بر سر آن جان باخت و شهداء در راه آن خون دادند و جانبازان،سلامتی خود را برای سلامت ماندن آن ایثار کردند، یعنی پیمان با خدا و رسول و اسلام و انقلاب سالگرد عروج ملکوتی ات، باز هم غم و ماتم نشاند و چشمه های اشک را از دیدگان خونبار امت عاشق، جاری ساخت.آنچه رفت، پیکر پاک و جسد مطّهرت بود و آنچه ماند، فکر ناب و اندیشه روشن و خطّ ماندگارت بود.

دسته‌بندی خبر: 

 

آدرس ساختمان مركزی:
زاهدان – ميدان شهدا – اداره كل راه و شهرسازی سيستان و بلوچستان
كدپستي : 9813693171
تلفن : 8-05433227056
فكس : 05433234989
آدرس ساختمان شماره 2 (جانبازان):
زاهدان - خيابان دانشگاه – دانشگاه 55
كدپستی : 9813693171
تلفن : 81-05433413280

 

آمار بازدید

اشتراک خبرنامه

مشترک نشریه اداره کل راه و شهرسازی استان شوید.

فید پورتال