تاریخ بروز رسانی: شنبه, October 20, 2018 - 11:50
August 18, 2014

به گزارش روابط عمومي اداره كل راه و شهرسازي استان سيستان و بلوچستان، صبح امروز مورخ 30/1/93 محفل انس با قرآن كريم در محل نمازخانه اداره كل راه و شهرسازي با حضورمديريتها، پرسنل و كاركنان برگزار شد.

در اين محفل آيات 92 تا 127 سوره نساء  بصورت تحقيق  توسط يكي از قاريان برتر استان تلاوت و معاني و تفسير  آیه 123 را به شرح ذیل بیان نمود:مسلمانان و اهل کتاب هر کدام بر دیگری افتخار می کردند. اهل کتاب میگفتند: پیامبر ما قبل از پیامبر شما بوده و کتاب ما از کتاب شما سابقه دار تر است. در مقابل، مسلمانان میگفتند: پیامبر ما، خاتم پیامبران و کتابش آخرین و کامل ترین کتب آسمانی است و بنابراین ما بر شما امتیاز داریم. اما این آیه بیان کرد که ارزش وجودی اشخاص و پاداش و کیفر آنها هیچگونه ربطی به ادعاها و آرزوهای آنها ندارد؛ بلکه تنها به ایمان و عمل صالح بستگی دارد. این اصل ثابت و سنتی تغییر نا پذیر است که تمام ملت ها در برابر آن یکسان اند . آری، قرآن همه وابستگی های ادعایی و خیالی و اجتماعی و نژادی و مانند آن به یک مذهب را به تنهایی بی فایده میشمرد و اساس را ایمان به مبانی آن مکتب و عمل به برنامه های آن معرفی می کند.

نقل شده که پس از نزول این آیه، بعضی از مسلمانان چنان در وحشت فرو رفتند که از ترس به گریه افتادند؛ زیرا میدانستند که انسان خطاکار است و گاهی ممکن است گناهی از او سر زند؛ اگر بنا باشد هیچگونه عفو بخششی در کار نباشد و انسان کیفر همه اعمال بد خود را ببیند، کار بسیار مشکل است. از این رو به پیامبر(ص) عرض کردند که این آیه چیزی برای ما باقی نگذارده  است. پیامبر(ص) فرمود:«قسم به  آن کس که جانم به دست اوست/ مطلب همان است که در این آیه نازل شده؛ ولی بشارتی به شما بدهم که موجب نزدیکی شما به خدا و تشویق به انجام کارهای نیک می گردد: مصایبی که به شما میرسد، کفاره گناهان شماست؛ حتی خاری که در پای شما می رود.»

در ادامه با توجه به فرا رسیدن ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) یکی از ویژگی های خاص آن حضرت در خصوص ولادت آن بانو که در کتاب ینابیع الموده صفحه 198 آمده است که خدیجه (ع) می گوید: هنگامی که فاطمه را، باردار شدم از او احساس سنگینی نمی کردم، خفیف و سبک بود، در شکم با من سخن میگفت. نزدیک وضع حمل که شد چهار زن که زیبایی و نورانیتشان را نمی توان وصف کرد، بر من وارد شدند.

یکی از آنان گفت: من مادرت حوّا هستم . دیگری گفت: من آسیه دختر مَزاحم می باشم سومی گفت: من کلثوم خواهر موسی  هستم. و دیگری گفت: من مریم دختر عمران و مادر عیسی میباشم، آمده ایم که به کارهای مربوط به وضع حمل تو رسیدگی و تو را در این کار، کمک کنیم. پس از لحظاتی فاطمه، دیده به جهان گشود، سر بر سجده گذاشته؛ انگشتش را به سوی آسمان، بالا کرد.

دسته‌بندی خبر: 

 

آدرس ساختمان مركزی:
زاهدان – ميدان شهدا – اداره كل راه و شهرسازی سيستان و بلوچستان
كدپستي : 9813693171
تلفن : 8-05433227056
فكس : 05433234989
آدرس ساختمان شماره 2 (جانبازان):
زاهدان - خيابان دانشگاه – دانشگاه 55
كدپستی : 9813693171
تلفن : 81-05433413280

 

آمار بازدید

اشتراک خبرنامه

مشترک نشریه اداره کل راه و شهرسازی استان شوید.

فید پورتال