تاریخ بروز رسانی: شنبه, April 28, 2018 - 10:16
August 18, 2014

به گزارش روابط عمومي اداره كل راه و شهرسازي استان سيستان و بلوچستان، صبح امروز مورخ 24/12/92 محفل انس با قرآن كريم در محل نمازخانه اداره كل راه و شهرسازي با حضورمديريتها، پرسنل و كاركنان برگزار شد.

در اين محفل آيات 52 تا 79 سوره نساء  بصورت تحقيق  توسط يكي از قاريان برتر استان تلاوت و معاني و تفسير آيات 56،    58 و 59 اين سوره شرح ذيل بيان نمود:

در آیه 56 این سوره که امیر المومنین علی(ع) در جملات تکان دهنده خطاب به همه ما چنین فرموده است:«بدانید که این پوست ضعیف را طاقت آتش دوزخ نیست. پس برخود رحمت آورید. شما توان خود را در برابر سختی های این جهان سنجیده اید. آیا ندیده اید که اگر خاری بر تن یکی از شما رود  یا بلغزد و بیفتد و خونین شود یا وی را با ریگ تفته بسوزانند. چه حالی دارد؟ چگونه است حال او آنگاه که میان دو طبقه از آتش جای گرفته و هم خوابه اش سنگ و همنشین او شیطان است؟ آیا میدانید که چون مالک دوزخ  بر آتش خشم گیرد، از شدت غضب، برخی از آن را بر سر برخی از آن فرو کوبد، و چون برآن بانگ زند، از اهمیت فریادش بر هر سو جهیدن گیرد؟»

آیه 58  اهمیت امانت را بیان میکند و امانت معنای وسیعی دارد و هرگونه سرمایه مادی و معنوی را شامل میشودو هر مسلمانی طبق صریح این آیه وظیفه دارد که در هیچ امانتی به هیچکس خیانت نکند؛ خواه صاحب امانت مسلمان باشد یا غیر مسلمان. در منابع اسلامی به قدری درباره این موضوع تأکید شده که در مورد سایر احکام کمتر دیده میشود. برای نمونه، از امام صادق(ع) نقل شده است:«(تنها) به رکوع و سجود طولانی افراد نگاه نکنید؛زیرا ممکن است عادتی برای آنها باشد که از ترک آن ناراحت شوند؛بلکه به راستگویی در سخن و ادای امانت آنها نگاه کنید.»

در آیه 59  این سوره  روایتی از جابر بن عبدالله انصاری، صحابی خاص پیامبر اسلام(ص)، آمده است: هنگامیکه این آیه نازل شد، به پیامبر(ص) عرض کردم: ای پیامبر خدا، خدا و پیامبرش را شناختیم؛ هنگامیکه این آیه نازل شد، به پیامبر (ص) عرض کردم: ای پیامبر خدا، خدا و پیامبرانش را شناختیم؛ بفرما که اولوالامر چه کسانی هستند که خداوند اطاعت آنها را در کنار اطاعت خود ذکر کرده است؟پیامبر فرمود:«ای جابر، آنها جانشینان من و بعد از من پیشوایان مسلمین هستند؛ اولشان علی بن ابی طالب(ع) است.و آخرشان حضرت مهدی(عج) است که هم نام و هم کنیه من حجت خدا در زمین و ذخیره خدا در میان بندگانش؛ فرزند حسن بن علی است. او کسی است که خدا به دست او، یاد خود را در سراسر زمین منشر میکند. او کسی است که از میان شیعیان و دوستانش پنهان میشود؛ غیبتی که هیچکس بر امامتش ثابت قدم نمی ماند مگرآنکه خدا قلبش را با ایمان آزموده باشد.» جابر میگوید: به پیامبر عرض کردم: ای پیامبر خدا، آیا مومنان در غیبت او از او بهره ای می برند؟ فرمود:« بله، قسم به کسی که مرا به نبوت برگزید.آنها در دوران غیبت، از نور او نور میگیرند و از ولایتش بهره می برند؛ همانطور که مردم از خورشید نور می گیرند؛ گرچه ابرها آن را پوشانده باشد.

در پايان اين محفل قرآني اشاره به رویدادهای مهم این هفته از جمله: شهادت حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) را تسلیت عرض کرد. روز بزرگداشت پروین اعتصامی درگذشت جانسوز یادگار امام حجت الاسلام و المسلمین حاج سید احمد آقا خمینی و روز ملی شدن صنعت نفت ایران(1329 ش) اشاره نمود.

 

آدرس ساختمان مركزی:
زاهدان – ميدان شهدا – اداره كل راه و شهرسازی سيستان و بلوچستان
كدپستي : 9813693171
تلفن : 8-05433227056
فكس : 05433234989
آدرس ساختمان شماره 2 (جانبازان):
زاهدان - خيابان دانشگاه – دانشگاه 55
كدپستی : 9813693171
تلفن : 81-05433413280

 

آمار بازدید

اشتراک خبرنامه

مشترک نشریه اداره کل راه و شهرسازی استان شوید.

فید پورتال