تاریخ بروز رسانی: یک‌شنبه, September 15, 2019 - 08:19
August 18, 2014

ه گزارش روابط عمومي اداره كل راه و شهرسازي استان سيستان و بلوچستان، صبح امروز مورخ 17/12/92 محفل انس با قرآن كريم در محل نمازخانه اداره كل راه و شهرسازي با حضورمديريتها، پرسنل و كاركنان برگزار شد.
در اين محفل آيات 51-27 سوره نساء بصورت تحقيق توسط يكي از قاريان برتر استان تلاوت و معاني و تفسير آیه 38، اين سوره شرح ذيل بيان نمود:
محور کلی آیه 38 این سوره، تظاهر و ریا، یک بلای بزرگ اجتماعی است. از نظر اسلام، ارزش هر عمل بستگی به انگیزه آن دارد و به تعبیر دیگر، اساس هر عمل را نیت تشکیل میدهد؛ آن هم نیت خالص. اسلام، پیش از هر چیز، پرونده نیت را بررسی می کند. در حدیث معروفی از پیغمبر اسلام(ص) آمده است:«هر عملی بستگی به نیت آن دارد و بهره هر کس، مطابق نیتی است که در عمل دارد.آن کس که برای خدا جهاد کند. اجرش بر خداوند بزرگ است و کسی که برای کالای دنیا پیکار کند،یا حتی نیت به دست آوردن««عقال»(طناب کوچکی که پای شتر را با آن می بندند)کرده باشد. بهره اش فقط همان است.»این اهمیت بدین خاطر است که نیت به عمل شکل میدهد. آنکس که برای خدا کاری را انجام میدهد، شالوده آن را محکم میکند و تمام تلاش او این است که مردم از آن بهره بیشتر گیرند؛ ولی کسی که برای تظاهر و ریا کاری عملی را انجام میدهد، تنها به ظاهر و زرق و برق آن می پردازد؛ بی آن که به عمق و باطن و شالوده و بهره گیری نیازمندان اهمیت دهد.جامعه ای که به ریا کاری عادت کند، نه فقط از خدا و اخلاق حسنه و ملکات فاضله دور میشود، بلکه تمام برنامه های اجتماعی او از محتوا تهی می گردد و در مشتی ظواهر بدون معنا خلاصه میشود و چه دردناک است سرنوشت چنین انسان و چنین جامعه ای! در حدیثی از پیامبر(ص) آمده است:« زمانی بر مردم فرا میرسد که باطن های آنها زشت و آلوده میشود و ظاهرشان زیبا. این به خاطر طمع در دنیاست و به پاداش الهی توجیهی ندارند. دین آنها ریا میشود و ترس از خدا در دل آنها وجود ندارد. خداوند همه آنها را به عذاب سختی گرفتار میکند. پس هر اندازه خدا را مانند شخص غریق بخوانند، دعایشان مستجاب نمیشود.
در پايان اين محفل قرآني اشاره به رویدادهای مهم این هفته از جمله:ولادت دانشمند حکیم خواجه نصیر الدین طوسی(597ق)، ولادت شیخ الرئیس ابوعلی حسین بن عبدالله بن سینا(370ق) و روز بزرگداشت شهداء و با توجه به فرا رسیدن سال نو به عمل خوب احسان و نیکوکاری و کمک به همنوع که قرآن کریم هم در این ارتباط با تمسک از آیه 261 سوره بقره که خداوند با ذکر ثواب و فضیلت انفاق، مومنان را به بذل مال در راه خدا تشویق میکند. انفاق، یکی از بزرگترین اموری است که اسلام در یکی از دو بخش احکام عملی خودیعنی حق الناس مورد توجه قرار داده و به راههای گوناگون و با وا جب ساختن برخی دیگر، مردم را بدان امر کرده است. زکات، خمس، کفارات مالی، وقف، وصیت، بخش و... ، همه مصادیق انفاق ( واجب یا مستحب) هستند و غرض دین از این امور این بوده که طبقاتی را که نمی توانند بدون کمک مالی از ناحیه دیگران، حوائج زندگی خود را برآورند، مورد حمایت قرار بدهد تا سطح زندگی خود را بالا ببرند و از طرف دیگر با نهی ثروتمندان از اسراف و تبذیر، آنها را از تظاهر به ثروت و تجمل باز دارد و بدین وسیله فاصله طبقاتی دو قشر ثروتمند و فقیر جامعه را کم کند.
در پایان محفل با ذکر دعا و صلوات به پایان رسید.
اداره روابط عمومی راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان

دسته‌بندی خبر: 

 

آدرس ساختمان مركزی:
زاهدان – ميدان شهدا – اداره كل راه و شهرسازی سيستان و بلوچستان
كدپستي : 9813693171
تلفن : 8-05433227056
فكس : 05433234989
آدرس ساختمان شماره 2 (جانبازان):
زاهدان - خيابان دانشگاه – دانشگاه 55
كدپستی : 9813693171
تلفن : 81-05433413280

 

آمار بازدید

اشتراک خبرنامه

مشترک نشریه اداره کل راه و شهرسازی استان شوید.

فید پورتال