تاریخ بروز رسانی: شنبه, October 20, 2018 - 11:50
October 04, 2014
ایمان و تقوی؛کلید برکات الهی

ایمان و تقوی؛کلید برکات الهی

به گزارش روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان ،صبح امروز مورخ 12/7/93 محفل انس با قرآن کریم با حضور مدیریتها و پرسنل در محل نمازخانه شهدای راهدار اداره کل به مناسبت برگزارشد.

در اين محفل آيات88 الی 144 سوره اعراف بصورت ترتیل  توسط قاريان همکار تلاوت
 و معاني و تفسير آیه 96 اين سوره  طبق نقل مفسرین به شرح ذيل بيان شد:

در آیات گذشته که مجازات های شدید مجرمان و طغیان گران شرح داده شد، گاهی به فرود آمدن سیلاب و طغیان چشمه ها از زمین ـ همانند طوفان نوح ـ اشاره شده  بود، گاهی به صاعقه ها و صبحه های آسمانی گاهی به زلزله های وحشتناک زمین، در این آیه، این حقیقت مطرح است که این مجازات ها، واکنش اعمال خود انسان هاست و اگر انسان پاک و با ایمان باشد، به جای اینکه از آسمان و زمین عذاب فرو ریزد، برکات خداوند از آسمان و زمین به او می رسد. این انسان است که برکات  را به بلاها تبذیل می کند. در روایتی از امام صادق(علیه السلام) می خوانیم: «باران هیچ سالی کمتر از سال دیگر نیست، ولی خداوند آن را هر جا که بخواهد، نازل می کند. هنگامی که قومی رو به گناه آورند، خداوند آنچه را که از باران در آن سال برای آنان مقدر کرده است، از آنها بر میگرداند و به بیابان ها و دریاها و کوه ها فرو می ریزد.»

ممکن است این سوال به ذهن برسد که اگر ایمان و تقوی موجب نزول انواع برکات الهی است و بی ایمانی و بی تقوایی باعث سلب برکات است، چرا مشاهده می کنیم برخی از ملت های بی ایمان غرق ناز و نعمت اند و جمعی از افراد با ایمان به سختی روزگار  می گذرانند. پاسخ به این سوال  با توجه به دو نکته روشن میشود:

1ـ اینکه تصور میشود ملت های بدون ایمان، غرق در ناز و نعمت اند، اشتباه بزرگی است که از اشتباه دیگری ـ یعنی ثروت را دلیل بر خوشبختی گرفتن ـ سرچشمه می گیرد. معمولاً مردم اینطور فکر  می کنند که هر ملتی صنایعش پیشرفته تر و ثروتش بیشتر باشد، خوشبخت تر است؛ در حالیکه اگر به درون این جوامع به دقت بنگریم  و دردهای جانکاهی را که روح و جسم آنها را در هم می کوبد، از نزدیک ببینیم، قبول خواهیم کرد که بسیاری از آنها از بیچاره ترین مردم روی زمین هستند. بگذریم  از این که همان پیشرفت نسبی، نتیجه به کار بستن اصولی همانند کوشش
و تلاش و نظم و حس مسئولیت است که در تن تعالیم انبیاء(علیهم السلام) قرار دارد.

2ـ اما اینکه گفته میشود چرا جوامعی که دارای ایمان و پرهیزکاری  هستند، عقب مانده اند، اگر منظور از ایمان و پرهیزگاری تنها ادعای اسلام و ادعای پایبند بودن به تعلیمات پیامبران باشد، قبول داریم که چنین افرادی عقب مانده اند؛ ولی می دانیم که حقیقت ایمان و پرهیزکاری چیزی جز نفوذ آن در تمام اعمال و همه شئون زندگی نیست، و این امری است که با ادعای تنها تأمین نمی گردد. آری، اسلام چیزی است و ما مسلمانان، چیز دیگر.

در ادامه محفل انس با قرآن رئیس اداره روابط عمومی راه و شهرسازی استان،   پیرامون  روز شهادت مسلم بن عقیل و هانی بن عروه که به ترتیب سفیر و  یکی از بزرگان کوفه بود لحظاتی صحبت شد:مسلم بن عقیل فرستاده حضرت امام حسین (علیه السلام) به شهر کوفه  بود که در ابتداء امر مورد استقبال همگان قرار گرفت ولی متأسفانه با آمدن ابن  زیاد و اعدام حکومت نظامی سفیر آقا را تنها گذاشتند سرانجام  در همان شهر در حالیکه  با شجاعت ، مبارزه پرداخت با نیرنگ و فریب ایشان را دستگیر کردند و به دارالعماره بردند که بعد از بحث و گفتگو که با ابن زیاد داشت دستور قتل این فرستاده امام صادر شد.

وی افزود: هانی بن عروه از قاریان و بزرگان پیرو مکتب اهل بیت (علیهم السلام) بود که دارای حصوصیات بارز شخصیتی از مقام و جایگاه والایی در میان کوفیان و خصوصاً در قبیله«مراد» برخوردار بود و رهبری آنان را برعهده داشت لذا ابن زیاد با نیرنگ و فریب ایشان را دستگیر و به دارالعماره آورده و مورد شکنجه قرار داده و آخر الامر به شهادت رساند.

 سلیمانی در پایان محفل  ضمن عرض تبریک عید سعید قربان گفت:آری، تقوا و ایمان قوی این یاران عزیز حضرت امام حسین (علیه السلام)  آنان را الگو تاریخ و نسل ها قرار داد و از این امتحانات سربلند بیرون امیدواریم از این الگوهای پرافتخار بهره برده و زندگی دنیا و آخرت خود را با اندیشه و عمل به دستورات الهی بیمه کنیم..همچنانکه حضرت علی(علیه السلام) میفرمایند هر روز که در آن معصیت و گناه انجام نشود آن روز عید است که امیدواریم خدا در این دنیا توفیق بندگی خالصانه و عاقبت به خیری به ما، فرندان و نسل ما عنایت بفرماید همانند حضرت ابراهیم(علیه السلام)که از خود و فرزندش گذشت و به مقام والای بندگی رسید.

 

آدرس ساختمان مركزی:
زاهدان – ميدان شهدا – اداره كل راه و شهرسازی سيستان و بلوچستان
كدپستي : 9813693171
تلفن : 8-05433227056
فكس : 05433234989
آدرس ساختمان شماره 2 (جانبازان):
زاهدان - خيابان دانشگاه – دانشگاه 55
كدپستی : 9813693171
تلفن : 81-05433413280

 

آمار بازدید

اشتراک خبرنامه

مشترک نشریه اداره کل راه و شهرسازی استان شوید.

فید پورتال