تاریخ بروز رسانی: شنبه, October 20, 2018 - 11:50
October 18, 2014
باید به هنگام قرآن خواندن با گوش جان پیام خدا را شنید.

باید به هنگام قرآن خواندن با گوش جان پیام خدا را شنید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان ،صبح امروز مورخ 26/7/93 محفل انس با قرآن کریم با حضور مدیریتها و پرسنل در محل نمازخانه شهدای راهدار اداره کل برگزارشد..

در اين محفل آيات160 الی 206 سوره اعراف بصورت ترتیل  توسط قاريان همکار تلاوت  و معاني و تفسير آیه 204  اين سوره  طبق نقل مفسرین به شرح ذيل بيان شد:

در آیه 204 این سوره آمده است که به هنگام قرآن خواندن باید  با گوش جان پیام خدا را شنید دستور این آیه یعنی سکوت و گوش دادن به قرآن در هنگام تلاوت آن،یک حکم استحبابی است؛ یعنی شایسته و مستحب است که اگر کسی قرآن را تلاوت می کند، دیگران در هر حال و مکان باشند، به احترام قرآن سکوت کنند و با گوش جان پیام خدا را بشنوند و در زندگی خود از آن الهام گیرند.قرآن، تنها کتاب قرائت نیست، بلکه کتاب فهم و درک و سپس عمل است. این حکم مستحب به قدری مؤکد  است که در بعضی از روایات از آن تعبیر به واجب شده است.

  عباسعلی سلیمانی در پایان به عناوین هفته جاری از جمله روز تربیت بدنی و ورزش،روز مباهله پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله وسلم)، روز خانواده و تکریم بازنشستگان، روز آمار و برنامه ریزی اشاره کرد و گفت: ورزش و فعالیت فیزیکی در سلامت روان نیز مؤثر است. مطالعات نشان می دهد که موارد افسردگی، اضطراب و .... در اثر فعالیت فیزیکی بهبود یافته و ورزش به عنوان یک عالم حمایتی در درمان بیمار ی روانی پذیرفته شده است. از سال 86 روز 25 ذیحجه به عنوان روز خانواده و تکریم بازنشستگان در تقویم رسمی کشور درج شده است.علت انتخاب این روز شأن نزول آیه «هل اتی» در سوره الانسان که راجع به خانواده و استحکام پایه‌های آن است، عنوان شده است. سوره هل اتی در روز 25 ذیحجه در شان اهل بیت پیامبر (ص) نازل  شد که پس از سه روز روزه و انفاق افطار خود، از طرف خداوند اطعام شدند.

اما در شورای فرهنگ عمومی اتفاق نظر بر این بود که روز بازنشستگان با یک روز در تقویم رسمی کشور تلفیق شود که بهترین روز برای این منظور روز 25 ذیحجه یعنی روز خانواده بود.

در دین مبین اسلام خانواده یکی از مهم‌ترین ارکان جامعه محسوب می‌شود. پایبندی به خانواده و جلوگیری از بی‌بندوباری و همچنین ارتقاء جایگاه و تحکیم بنیان خانواده، از جمله مسائلی است که به آن سفارش فراوان شده است.

خانواده به عنوان کوچک‌ترین نهاد اجتماعی، آسیب پذیرترین گروه در برابر آسیب‌های اجتماعی است به طوری که اکثر مشکلات و آسیب‌ها ابتدا در خانواده‌ها بروز پیدا می‌کند و در صورت عدم پیشگیری و برخورد ناصحیح با آنها، به درون جامعه نیز رسوخ می‌کند و در این شرایط دشوار دیگر نمی‌توان به راحتی مشکلات و آسیب‌ها را کنترل کرد.

بی شک با انجام فرامین دینی اسلام در مورد خانواده و درنظر گرفتن آنها می‌توان تا حد زیادی زمینه سلامت خانوادگی و سعادت و جاودانگی را برای خویش فراهم سازیم.

دسته‌بندی خبر: 

 

آدرس ساختمان مركزی:
زاهدان – ميدان شهدا – اداره كل راه و شهرسازی سيستان و بلوچستان
كدپستي : 9813693171
تلفن : 8-05433227056
فكس : 05433234989
آدرس ساختمان شماره 2 (جانبازان):
زاهدان - خيابان دانشگاه – دانشگاه 55
كدپستی : 9813693171
تلفن : 81-05433413280

 

آمار بازدید

اشتراک خبرنامه

مشترک نشریه اداره کل راه و شهرسازی استان شوید.

فید پورتال