تاریخ بروز رسانی: شنبه, October 20, 2018 - 11:50
January 17, 2015
بر اشیاء و اجناس مردم، عیب نگذارید؛و از حق آنها نکاهید؛

بر اشیاء و اجناس مردم، عیب نگذارید؛و از حق آنها نکاهید؛

به گزارش روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان ،صبح امروز مورخ 27/10/93 محفل انس با قرآن کریم با حضور مدیریتها و پرسنل در محل نمازخانه شهدای راهدار اداره کل برگزارشد.

در اين محفل آیات 54  الی 108 سوره هود  بصورت ترتیل  توسط قاريان همکار تلاوت و معاني آیات 84 و 85 و تفسیر آیه  86  اين سوره  طبق نقل مفسرین به شرح ذيل بيان شد.

در معنی آیه 84 این سوره آمده است و ای قوم من! پیمانه و وزن را با عدالت، تمام دهید؛ و بر اشیاء (و اجناس) مردم، عیب نگذارید؛ و از حق آنان نکاهید؛ و در زمین به فساد نکوشید.و آیه 85 نیز  به آنچه که خداوند برای شما باقی گذارده (از سرمایه های حلال)، برایتان بهتر است اگر ایمان داشته باشید. و من، پاسدار شما(و مأمور بر اجبارتان به ایمان) نیستم.»

و  تفسیر آیه 86 به شرح ذیل توسط عباسعلی سلیمانی رئیس اداره روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی به شرح ذیل بیان شد:

بقیه الله: تعبیر به«بقیه الله» یا به خاطر این است که سود حلال و اندک، چون به فرمان خدا است،  بقیه الله است؛ یا با اینکه به دست آوردن سود حلال باعث دوام نعمت های الهی و بقای برکات میشود؛ یا اشاره به پاداش های معنوی استکه تا ابد باقی می ماند؛ هر چند دنیا و تمام آنچه در آن است، از بین برود. در روایات متعدی می خوانیم که بقیه الله، وجود حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) یا بعضی امامان دیگر است؛ از جمله امام محمد باقر(علیه السلام)چنین نقل شده است:« نخستین سخنی که قائم پس از قیام خود میگوید، این آیه است:« بقیه الله خیر لکم ان کنتم مؤمنین» سپس میگوید: من بقیه الله  و حجت و خلیفه او در میان شما هستم .هیچکس بر او سلام نمی کند مگر اینکه میگوید: « السلام علیک یا بقیه الله فی ارضه.» باید توجه داشت که آیات قرآن هر چند در مورد خاصی نازل شده باشد، مفاهیم جامعی دارد که می تواند در اعصار و قرون بعد بر مصداق های دیگری تطبیق یابد. درست است که در آیه مورد بحث، مخاطب، قوم شعیب اند، و منظور از بقیه الله، سود و سرمایه حلال یا پاداش الهی است، هر موجودی مفیدی که از طرف خداوند برای بشر باقی بماند و مایه خیر و راستین که پس از مبارزه با یک دشمن سرسخت برای یک قوم و ملت باقی می مانند، از این نظر بقیه الله اند. همچنین سربازان  مبارز که پس از پیروزی از میدان جنگ باز می گردند، بقیه الله هستند. همچنین از آن رو که مهدی موعود(عجل الله تعالی فرجه الشریف)، آخرین پیشوا و بزرگترین رهبر انقلابی پس از قیام پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله وسلم) است، یکی از روشن ترین مصادیق بقیه اله است و از همه بدین لقب شایسته تر است؛ به خصوص که تنها باقیمانده پیامبران و امامان (علیه السلام) است.

رئیس اداره روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی  استان بعد از تفسیر آیات مذکور پیرامون مباحث روز از جمله هتک حرمت آخرین پیامبر خدا با استناد به آیات تلاوت شده اینچنین گفت:

همانطور که در این این آیه و آیات قرآن  دیگر اقوام بسیاری با پیامبران وقت خود به ستیزه برخاستند و اوامر الهی را گوش نمی دانند بزرگان همه ادیان آسمانی می دانند که اسلام در نهایت تمام جهان را فرا خواهد گرفت اما متأسفانه با اهانت و توهین به خاتم پیامبران(صلی الله علیه و آله وسلم) قصد بر آن دارند که جلوه اسلام را کمرنگ و آن را در دید جهانیان تیره و تار نمایند اما با استناد به آیه 86 عاقبت حکمرانی این جهان به آخرین ذخیره الهی حضرت مهدی(عج الله تعالی فرجه الشریف) بر پا خواهد شد و تمام جهان را  پر از قسط و داد خواهد نمود و محدود افرادی که می خواهند  با کشیدن کاریکاتور نقش پیامبر اعظم(عجل الله تعالی فرجه الشریف ) را کمرنگ نمایند بدانند که این کار تأثیری در افکار جهانی نخواهد داشت چون همانطور که خداوند فرموده عاقبت جهان از متقین خواهد بود.

 

آدرس ساختمان مركزی:
زاهدان – ميدان شهدا – اداره كل راه و شهرسازی سيستان و بلوچستان
كدپستي : 9813693171
تلفن : 8-05433227056
فكس : 05433234989
آدرس ساختمان شماره 2 (جانبازان):
زاهدان - خيابان دانشگاه – دانشگاه 55
كدپستی : 9813693171
تلفن : 81-05433413280

 

آمار بازدید

اشتراک خبرنامه

مشترک نشریه اداره کل راه و شهرسازی استان شوید.

فید پورتال