تاریخ بروز رسانی: شنبه, October 20, 2018 - 11:50
February 21, 2015
پیامبر،مؤسس شریعت و امام، نگهدارنده آن است:

پیامبر،مؤسس شریعت و امام، نگهدارنده آن است:

محفل انس با قرآن کریم صبح امروز در اداره کل راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان با حضور کارکنان این اداره کل برگزار و در آن آیات 1 الی 28 سوره رعد تلاوت شد.

به گزارش روابط عمومی راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان عباسعلی سلیمانی رئیس اداره روابط عمومی راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان در تفسیر این آیه 7 این سوره افزود: پیامبر، مؤسس شریعت و امام، نگهدارنده آن است. انذار  و بیم دادن برای این است که گمراهان از بیراهه به راه آیند و در راه راست قرار گیرند؛ ولی هدایت برای این است که مردم را در صراط مستقیم الهی به پیش ببرند. در حقیقت، «بیم دهنده» ایجاد کننده است، و هادی نگهدارنده و پیش برنده. ما به این دو، ـ رسول» و «امام» می گوییم. رسول، شریعت را تأسیس می کند و امام، حافظ و نگهدارنده شریعت است. روایات متعددی که از پیامبر«صلی الله علیه و آله وسلم» نقل شده، این تفسیر را کاملاً تأیید می کند. برای نمونه، در روایتی از ابن عباس می خوانیم که هنگامی که این آیه نازل شد، پیامبر دستش را برسینه اش نهاد و گفت:«من بیم دهنده ام«سپس به علی(علیه السلام) اشاره کرد و فرمود:« تو هادی و هدایت کننده ای؛ بعد از من، هدایت یافتگان به وسیله تو هدایت میشوند.»

وی تصریح کرد: در آیه 11  به دو موضوع اشاره دارد یکی محافظان غیرمادی و دیگری نقش انسان در سعادت فردی و اجتماعی خود.خداوند به گروهی از فرشتگان مأموریت داده که شب و روز به طور متناوب به سراغ انسان بیایند و از پیش رو و پشت سر نگهبان او باشند. شاید همه ما در زندگی این را حس کرده باشیم که در بسیاری از مواقع، نیروی معجزه آسایی ما یا نزدیکانمان را از حوادث خطرناک و مهیبی حفظ کرده است. مسلماً می پذیریم که همه ایینها تصادف نیست. در روایتی از امام باقر(علیه السلام)می خوانیمکه در تفسیر این آیه فرمود:«یعنی به فرمان خدا انسان را حفظ می کنند از اینکه در چاهی سقوط کند یا دیواری بر او بیفتد
یا حادثه دیگری برای او پیش بیاید. تا هنگامی که تقدیر حتمی(الهی) فرا رسد. در این هنگام، او را به تقدیر الهی وا می گذارند و می سپارند. آنها دو فرشته اند که انسان را در شب حفظ می کنند و دو فرشته اند که در روز بطور متناوب به این وظیفه سرگرم اند.»

وی اظهار داشت: آیات بسیاری از قرآن ـ مانند این آیه ـ این حقیقت را بیان می کند که اعمال نیک و بد انسان بر زندگی او تأثیر مستقیم دارد. در روایتی از امام سجاد(علیه السلام) در ذیل این آیه می خوانیم:«گناهانی که نعمت را تغییر می دهند، ظلم بر مردم، از بین رفتن عادت های خوب و شایسته، کفران نعمت و ترک شکر است. این همان است که خداوند درباره اش فرمود:« ان الله یغیر ما بقوم....» امام صادق(علیه السلام) می فرماید که پدرم فرمود:« قضای حتمی خداوند به این تعلق گرفته که هرگاه نعمتی به بندگان بخشد، آن را سلب نکند؛ مگر اینکه آنان گناهی را پدید آورند که مستوجب پاداش بد گردند.» این آیه، یکی از اصول اجتماعی اسلام را نیز چنین بیان می کند که مهم ترین اصل در پیروزی و شکست و خوشبختی و بدبختی یک جامعه، مردم خوب آن جامعه هستند و عوامل بیرونی در مراحل بعدی قرار دارند.

وی در پایان به ولادت حضرت زینب(سلام الله علیها) و روز پرستار و روز خواجه نصیر الدین طوسی و روز مهندسی اشاره نمود و این روز را به همه پرستاران و مهندسین تبریک عرض نمود.

 

آدرس ساختمان مركزی:
زاهدان – ميدان شهدا – اداره كل راه و شهرسازی سيستان و بلوچستان
كدپستي : 9813693171
تلفن : 8-05433227056
فكس : 05433234989
آدرس ساختمان شماره 2 (جانبازان):
زاهدان - خيابان دانشگاه – دانشگاه 55
كدپستی : 9813693171
تلفن : 81-05433413280

 

آمار بازدید

اشتراک خبرنامه

مشترک نشریه اداره کل راه و شهرسازی استان شوید.

فید پورتال