تاریخ بروز رسانی: شنبه, October 20, 2018 - 11:50
October 15, 2015
اگر نمی دانید از آگاهان بپرسید

اگر نمی دانید از آگاهان بپرسید

به گزارش روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان ،صبح امروز مورخ 6/10/93 محفل انس با قرآن کریم با حضور مدیریتها و پرسنل در محل نمازخانه شهدای راهدار اداره کل برگزارشد.

در اين محفل آیات 43 الی 272 سوره نحل  بصورت ترتیل  توسط قاريان همکار تلاوت و معاني و تفسير آیه 43  اين سوره  طبق نقل مفسرین به شرح ذيل بيان شد.

در آیه43  این سوره آمده است اگر نمی دانید، از آگاهان بپرسید: اصولاً مشرکان قریش گمان می کردند که بشر صلاحیت رسیدن به مقام نبوت را ندارد و نبوت و رسالت، از شئون فرشتگان است. خداوند در آیات متعددی به این شبهه پاسخ داده و از جمله در همین آیه می فرماید که نه تنها پیامبر اسلام، بلکه تمام پیامبران، مردمانی از جنس بشر و انسان بودند که فقط به ایشان وحی می شد و موظّف بودند از طریق عادی و معمولی مردم را به دین الهی دعوت کنند و مردم با اختیار خود می توانستند به دعوت آنها پاسخ مثبت یا منفی گویند. سپس برای اثبات این مطلب می فرماید: «برای فهمیدن این حقیقت، به آگاهان مراجعه کنید و از ایشان بپرسید.»یعنی شما ای کافران، اگر این مطلب را از پیامبر اسلام(صلی ا... علیه و آله وسلم) قبول نمی کنید، از علمای اهل کتاب، به ویژه یهودیان که با پیامبر دشمن و با با شما دوست هستند، بپرسید که پیامبران آنان چگونه بودند. بی شک آنها نیز سخن قرآن را به شما خواهند گفت. البته جمله« اگر نمی دانید از آگاهان بپرسید» ما را به یک اصل مهم عقلانی نیز راهنمایی می کند؛ این که هر کسی که در هر مطلبی ناآگاه است، برای آگاهی از آن مطلب باید به متخصصّ و خبره آن مراجعه کند. به همین جهت در روایات بسیاری، اهل ذکر به اهل بیت(علیه السلام) تفسیر شده اند؛ زیرا دو مرجعی که ـ به نصّ صریح پیامبر در حدیث ثقلین می توانند مردم را از ناآگاهی و گمراهی در دینشان نجات بخشند، قرآن کریم و اهل بیت(صلی ا... علیه و آله وسلّم) هستند. پس باید برای فهم دین به ایشان مراجعه کرد.

در ادامه این محفل  به عناوین این هفته از جمله روز بزرگداشت حافظ خواجه شمس الدين محمد شيرازي شاعر و حافظ قرآن، متخلص به حافظ و معروف به لسان الغيب از بزرگترين شاعران غزل سراي ايران و جهان به شمار مي رود. حافظ را نمي توان از سنخ شاعران تک بعدي و تک ساحتي محسوب و تفکر شاعرانه اش را تنها به يک وجه خالص تفسير و تاويل کرد.شعر حافظ داراي ابعاد گوناگون و متنوع سرشار از راز و رمز و پرسش از حقيقت هستي است، روز جهانی استاندار : استاندارد:اندازه؛معمول هر چیز را که بر پایه قرارداد، سنت یا تصمیم سازمانی مبنا و پیمانه اندازه‌گیری درنظر گرفته شده را استاندارد می‌گویند آغاز سال 1437 هجری قمری شهادت پنجمین شهید محراب آیت ا... اشرفی اصفهانی به دست منافقان در سال 1361 ه. ش، روز جهانی نابینایان (عصای سفید) و روز ملی پارالمپیک را گرامی داشته و تبریک گفت.

 

آدرس ساختمان مركزی:
زاهدان – ميدان شهدا – اداره كل راه و شهرسازی سيستان و بلوچستان
كدپستي : 9813693171
تلفن : 8-05433227056
فكس : 05433234989
آدرس ساختمان شماره 2 (جانبازان):
زاهدان - خيابان دانشگاه – دانشگاه 55
كدپستی : 9813693171
تلفن : 81-05433413280

 

آمار بازدید

اشتراک خبرنامه

مشترک نشریه اداره کل راه و شهرسازی استان شوید.

فید پورتال