تاریخ بروز رسانی: شنبه, October 20, 2018 - 11:50
December 26, 2015
بمناسبت هفته ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی؛

محفل انس با قرآن در اداره کل راه و شهرسازی برگزار شد.

محفل انس با قرآن کریم صبح امروز در اداره کل راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان با حضور کارکنان این اداره کل برگزار و در آن آیات 65 الی125سوره طه  تلاوت شد.

به گزارش روابط عمومی راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان، در این محفل که بمناسبت هفته ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی تشکیل شده بود حجت الاسلام انصاری مدیر کل خدمات درمانی و رفاه حوزه های علمیه استان  حوزه ضمن گرامیداشت هفته وحدت و یاد و خاطره امام خمینی (ره) که نامگذاری این هفته به هفته وحدت از شاهکارهای انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره) است گفت: ضربه ای که ما مسلمانان می خوریم به خاطر تفرقه است فرقه های مختلف در شیعه و سنی هست اما 95 درصد مشترکات داریم همین 5 درصد اختلاف را دشمنان درک کرده و آن را بزرگ کردند و می بینیم که اکثر کشورهای مسلمان نا امن و جنگ و خونریزی است ایران فقط از امنیت نسبی بسیار خوبی برخوردار است  به برکت ولایت و رهبری خوب مقام معظم رهبری و انسجام و وحدت رویه خوب مسئولین که خداوند را به خاطر این نعمات شاکریم.وحدت مسئله جهانی است و اگر چشم خود را باز نکنیم هم شیعه و هم سنی و همه انسان ها آسیب خواهیم دید بزرگان غرب و اسرائیل گفته اند بزرگترین وظیفه ما این است که جنگ بین سنی و شیعه را تقویت کنیم با اهداف مختلفی که خود برنامه ریزی کرده اند و یا فروش تسلیحات نظامی ما تک تک مسئولیم حداقل منادی وحدت باشیم از مباحث تفرقه انگیز که جزء وسوسه های شیطان است دوری کنیم اگر سواد دینی نداریم بحث و جدل با همدیگر نکنیم همه جنگها بر اثر جهالت ها است خداوند ان شااءلله ما را از جهل و جهالت های روز دور نماید و وحدت و انسجام را در بین تمام ملتهای مسلمان عنایت فرماید.

وی  در ارتباط با هفته ایمنی گفت: خداوند متعال همه انسان ها را به نوعی آزمایش می کند همچنان که خداوند در قرآن کریم می فرماید:  ما هر بنده ای را به یک شکل و با بلاهای مختلف امتحان می کنیم تا عیار هر کسی معلوم شود و  هر کسی که ادعای خداپرستی می کند توان و تحملش تا چه اندازه است پس در میابیم که بلاها قطعی و برای امتحان بشر است  و گاهی هم برای بیرون آمدن از غفلت هاست همچنین  اتفاقات و بلاهای نازل شده از طرف خداوند نشان از توجه پروردگار  به ما است.

دستوراتی دین ما در کاهش این بلاها به ما داده است که بعضی از آن موارد به شرح ذیل می باشد:

  1. دعای بسیار؛مثلاً (بسم الله و بالله لا حول و لا قوه الا بالله)  ذکری است که پیامبر اکرم(صلی ا... علیه و آله و سلم) می فرماید:99 بلا را دفع می کند. و امام علی(علیه السلام) نیز در این باره می فرمایند: قبل از اینکه بلا نازل شود با دعا آن را دفعش کنید.
  2. دادن صدقه هرچند اندک؛ خوبی و صدقه (فقر) را از صاحبش دور و عمر را زیاد می کند.
  3. صله رحم
  4. نیکی به پدر و مادر؛ دیدار پدر و مادر و نیکی به آنها باعث الطاف خداوند متعال می شود.
  5. در قرآن کریم آمده است توسل باعث قرب می شود و بلاها را محدود و کم می کند.
  6. استغفار از آنچه کرده ایم چون بعضی از بلاها بواسطه گناهان ما است و....

حجت الاسلام انصاری  اظهار داشت: پس نتیجه می گیریم بلاها توجه خدا به ما است اگر می خواهد به کسی توجه کند با بلا امتحان می کند و کارهای خوب و بد در سرنوشت همه ما مؤثر است.

مدیر کل راه و شهرسازی نیز در ادامه مقارن شدن هفته وحدت با هفته ایمنی را به فال نیک گرفته و گفت: بلاها همیشه است اما  انسان ها صاحب اندیشه و عقل هستند و برای پیشگیری و  کاهش آن باید  اقداماتی انجام دهند  از جمله: آموزش و ساخت و سازها و راههای استاندارد ، فرهنگ صحیح استفاده از امکانات و نعمات الهی ، رعایت قوانین و نکات ایمنی و در صورت اتفاق های غیر منتظره ،   امداد رسانی سریع از جمله مواردی است که باید قبل از بحران انجام داد و اسکان افراد آسیب دیده و رسیدگی به آنها نیز از تمهیدات است که  بعد از بحران باید به آن توجه ویژه شود.

مالکی بیان داشت: با توجه به فعالیت راهداران که الان در کلیه محورهای مواصلاتی برای امداد و خدمات رسانی به کلیه هموطنان، هم استانی های عزیز مستقر هستند به نوعی نجات انسان ها است در حوادث غیرمترقبه و طبیعی یکی از دستگاه هایی که سریعاً در محورها و جاده ها حضورپیدا می کند اداره کل راه و شهرسازی و نیروهای راهداری است که سعی می نماید جهت تسریع در امداد رسانی محورهایی که آسیب دیده ترمیم و در صورت لزوم پل های اضطراری نصب تا ان شاءالله مصدومین و آسیب دیدگان توسط دیگر نیروهای امدادی مداوا شوند چون ارتباط سریع و رساندن فوری مصدومین در نجات انسان ها نقش بسیار مهمی را خواهد داشت.

مدیر کل راه و شهرسازی بیان داشت: برای کاهش بلایای طبیعی تعامل همگانی میخواهد و هر کار نیکی که ما انجام دهیم بدون پاداش از طرف خداوند نمی ماند.

 

آدرس ساختمان مركزی:
زاهدان – ميدان شهدا – اداره كل راه و شهرسازی سيستان و بلوچستان
كدپستي : 9813693171
تلفن : 8-05433227056
فكس : 05433234989
آدرس ساختمان شماره 2 (جانبازان):
زاهدان - خيابان دانشگاه – دانشگاه 55
كدپستی : 9813693171
تلفن : 81-05433413280

 

آمار بازدید

اشتراک خبرنامه

مشترک نشریه اداره کل راه و شهرسازی استان شوید.

فید پورتال