تاریخ بروز رسانی: شنبه, October 20, 2018 - 11:50
January 02, 2016
عبادت؛ نیاز انسان؛ نه حاجت خدا

عبادت؛ نیاز انسان؛ نه حاجت خدا

محفل انس با قرآن کریم صبح امروز در اداره کل راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان با حضور کارکنان این اداره کل برگزار و در آن آیات انتهایی سوره طه و آیات 1 الی 24 سوره انبیاء تلاوت شد.

به گزارش روابط عمومی راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان عباسعلی سلیمانی رئیس اداره روابط عمومی راه
و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان در تفسیر آیه 130 که آمده بود تأثیر تسبیح خدا در روحیه انسان طبق نقل مفسرین افزود: در این که منظور، از تسیبح خدا در اوقات خاص چیست، مفسران سخنان گوناگونی گفته اند که در میان آنها دو تفسیر درست تر به نظر می رسد. یکم اینکه منظور از تسبیح در این آیه، نمازهای واجب پنجگانه است و این آیه به اوقات آن نمازها اشاره دارد. دوم اینکه این آیه به هر گونه تسبیح ـ اعم از ذکر و نماز مستحبی و.... اشاره دارد که در زمان های مشخص به آن امر شده است.دستور به حمد و تسبیح برای تقویت روحیه و تسلای خاطر است؛ چرا که حمد و تسبیح
و نمازهای شب و روز، پیوند انسان را با خدا چنان محکم می کند که دیگر به هیچ چیز جز او نمی اندیشد، از حوادث سخت نمی هراسد و با داشتن چنین تکیه گاه محکمی، از دشمنان واهمه نمی کند. به این ترتیب، آرامش و اطمینان ، روح و جان او را پر می کند . جمله «لعلک ترضی» به این نکته اشاره دارد.

وی در تقسیر آیه 132 اظهار داشت: منظور از این جمله این است که نماز چیزی بر عظمت پروردگار نمی افزاید؛ بلکه سرمایه بزرگی برای تکامل شما انسان ها و کلاس عالی تربیت است. به تعبیر دیگر، خداوند همچون پادشاهان و امیران نیست که از ملت خود باج می گرفتند و زندگی خود و اطرافیان را اداره می کردند. خداوند از همگان بی نیاز است و همگان به او نیازمندند. این تعبیر، شبیه همان چیزی است که در آیات 56 و 57 سوره ذاریات وارد شده است:« من جن و انس را نیافریدم مگر به خاطر این که عبادتم کنند.من از آنها روزی نمی طلبم و نمی خواهم به من غذا دهند.{ چرا که} خداوند، روزی دهنده همگان و دارای قدرت مستحکم است.« به این ترتیب، نتیجه عبادت مستقیماً به خود عبادت کنندگان باز می گردد.

وی در تکمیل آیه 132 گفت: منظور از «اهل»(خانواده) در اینجا خاندان پیامبر(صلی ا...علیه و آله)  است؛ ولی چون این سوره در مکه نازل شده، در آن زمان، مصداق اهل، تنها خدیجه(سلام ا... علیها) و علی(علیه السلام) بودند. البته این کلمه شاید بعضی دیگر از نزدیکان پیامبر(صلی ا... علیه و آله وسلم) را نیز شامل شود؛چون با گذشت زمان، دامنه خاندان پیامبر گسترده شد. در روایات آمده است که پیامبر برای این که به این آیه عمل کند، مدت ها هر روز به در منزل حضرت علی و فاطمه (علیه السلام) می رفت و دو طرف در را می گرفت و می فرمود:« نماز! خداوند رحمتتان کند. خدا می خواهد پلیدی را از شما اهل بیت (علیهم السلام) دور کند و شما را کاملاً پاکیزه فرماید.»

 

آدرس ساختمان مركزی:
زاهدان – ميدان شهدا – اداره كل راه و شهرسازی سيستان و بلوچستان
كدپستي : 9813693171
تلفن : 8-05433227056
فكس : 05433234989
آدرس ساختمان شماره 2 (جانبازان):
زاهدان - خيابان دانشگاه – دانشگاه 55
كدپستی : 9813693171
تلفن : 81-05433413280

 

آمار بازدید

اشتراک خبرنامه

مشترک نشریه اداره کل راه و شهرسازی استان شوید.

فید پورتال