تاریخ بروز رسانی: شنبه, October 20, 2018 - 11:50
January 10, 2016
قرآن کتابی پرخیر و برکت برای همه

قرآن کتابی پرخیر و برکت برای همه

محفل انس با قرآن کریم صبح امروز در اداره کل راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان با حضور کارکنان این اداره کل برگزار و در آن آیات انتهایی سوره انبیاء تلاوت شد.

به گزارش روابط عمومی راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان عباسعلی سلیمانی رئیس اداره روابط عمومی راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان در تفسیر آیه 50 که به قرآن کتابی پرخیر و برکت اشاره دارد طبق نقل از مفسرین افزود: علت اینکه این آیه قران را «مبارک» خوانده، این است که قرآن ذکری ثابت و دائم و دارای برکات فراوان است، هم مؤمن از آن بهره مند می شود و هم آسایش کافر را در جامعه بشری تأمین می کند و خلاصه همه اهل دنیا از آن منتفع می گردند؛ چه آن را قبول داشته یا نداشته باشند.دلیل این ادعا، آثار رشد و صلاحی است که امروزه در جوامع بشری مشاهده می کنیم؛ زیرا اگر به عقب برگردیم و تا عصر نزول قرآن و قبل از آن پیش برویم، می فهمیم که در اثر برکت قرآن، بشر از کجا به کجا رسیده است. آن وقت روشن می شود که قرآن ذکری مبارک است که همه افراد بشر با آن رش یافته اند؛ چه خودشان با زبان اقرار کنند و چه اقرار زبانی به حقانیت آن خودداری نمایند و حق آن را زیر پا بگذارند و نعمت عظمای آن را کفران کنند. البته مسلمین هم در انکار منکرین و کفران آن بی دخالت نبوده اند؛ چون مسلمانان هم در ایفای حق قرآن کریم سستی کرده اند؛ همچنان که خود قرآن از زبان رسول خدا«صلی ا... علیه و آله وسلّم» نقل می کند که در قیامت می گوید: « پروردگارا، این قوم من از قرآن دوری جستند.»(فرقان ـ 30)

وی  در تفسیر آیه 105 که بندگان صالح؛ وارثان زمین هستندگفت:وراثت و ارث، به معنای انتقال مالی از کسی به دیگری است؛ بدون اینکه معامله و داد و ستدی صورت پذیرفته باشد. منظور از وراثت زمین این است که سلطنت بر منافع آن، از دیگران به صالحان متقل شود و برکات زندگی در زمین مختص ایشان گردد. این برکات، یا دنیوی است که به بهره مندی صالحان از حیات دنیوی بر می گردد که در این صورت، خلاصه مفاد آیه این می شود: به زودی زمین از لوث شرک و گناه پاک گشته، جامعه بشری صالح که خدا را بندگی کنند و به وی شرک نورزند در آن  زندگی خواهند کرد؛ چنان که آیه 55 سوره نور به این معنا اشاره دارد. با این برکات مربوط به عالم آخرت است و منظور از آن، مقام های قرب و نزدیکی به خداست و منظور از به ارث بردن زمین، مالکیت زمین بهشت است؛ چنان که خداوند در آیه 74 سوره زمر از قول بهشتیان می فرماید:« حمد و ستایش مخصوص خداوندی است که به وعده خویش درباره ما وفا کرد و زمین{بهشت} را میراث ما قرار داد که هرجا را بخواهیم، منزلگاه خود قرار می دهیم.»پس این آیه، هم درباره دنیا است و هم درباره آخرت . یعنی سرانجام برکات و نعمات دنیا و آخرت، از آن نیکوکاران خواهد بود. شایان توجه این که روایات اهل بیت(علیهم السلام)، حکومت امام زمان(عجل ا... تعالی فرجه الشریف) و اصحاب آن حضرت، یکی از بزرگترین مصادیق این آیه ذکر شده که بیانگر سرانجام برکات و نعمات دنیوی است.

وی در پایان به 19 دی ماه قیام خونین مردم قم در سال  1356 هجری شمسی، 20 دی شهادت میرزا تقی خان امیر کبیر 1230 هجری شمسی و 22 دی ماه تشکیل شورای انقلاب به فرمان امام خمینی(ره) 1357 هجری شمسی اشاره نمود.

 

آدرس ساختمان مركزی:
زاهدان – ميدان شهدا – اداره كل راه و شهرسازی سيستان و بلوچستان
كدپستي : 9813693171
تلفن : 8-05433227056
فكس : 05433234989
آدرس ساختمان شماره 2 (جانبازان):
زاهدان - خيابان دانشگاه – دانشگاه 55
كدپستی : 9813693171
تلفن : 81-05433413280

 

آمار بازدید

اشتراک خبرنامه

مشترک نشریه اداره کل راه و شهرسازی استان شوید.

فید پورتال