تاریخ بروز رسانی: شنبه, April 28, 2018 - 10:16
February 14, 2016
ازدواج سنت الهی

ازدواج سنت الهی

به گزارش روابط عمومی اداره کل راه  و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان، محفل انس با قرآن کریم صبح امروز در اداره کل راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان با حضور کارکنان این اداره کل برگزار و در آن آیات 28 الی 53 سوره نور تلاوت شد.

به گزارش روابط عمومی راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان عباسعلی سلیمانی رئیس اداره روابط عمومی راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان در تفسیر آیه 32 طبق نقل مفسرین افزود: ازدواج سالم، یک حکم فطری و هماهنگ با قانون آفرینش است که انسان برای بقای نسل و آرامش جسم و روح و حل مشکلات زندگی به آن احتیاج دارد. اسلام که هماهنگ با آفرینش گام بر می دارد، در این زمینه تعبیرات جالبی دارد. در حدیثی از پیامبر اکرم (صلی ا... علیه و آله و سلم) می خوانیم:«کسی که ازدواج کند، نیمی از دین خود را محفوظ داشته، و باید تقوی الهی را در نیم دیگر رعایت کند.»

وی تصریح کرد: غریزه جنسی، نیرومند ترین و سرکش ترین غرایز انسان است که به تنهایی با دیگر غرایز برابری می کند و انحراف آن، نیمی از ایمان انسان را به خطر خواهد انداخت. به همین دلیل، در آیات مربوط و همچنین روایات متعددی، مسلمانان به کمک در امر ازدواج مجردان تشویق شده اند. در روایتی از امام کاظم(علیه السلام)، یکی از سه طایفه ای که در روز قیامت در سایه عرش خدا قرار دارند، کسی دانسته شده که وسایل تزویج برادر مسلمانش را فراهم کند.به ویژه وظیفه پدران در این مورد بسیار سنگین است؛چنان که در حدیثی از پیامبر(صلی ا... علیه و آله وسلم) می خوانیم:«کسی که فرزندش به حد رشد برسد و امکانات ازدواج او را داشته باشد و اقدام نکرده و در نتیجه فرزند مرتکب گناهی شود. این گناه بر هر دو نوشته خواهد شد.» باز به همین دلیل دستور مأکد داده شده است که هزینه های ازدواج اعم از مَهر و سایر هزینه ها را سبک بگیرند تا مانعی بر سر راه ازدواج مجردان پیدا نشود. به همین جهت، در روایات، سنگینی مَهر زن، از نشانه های بدقدمی او شمرده شده، و چون یک بهانه همگانی برای فرار از زیر بار ازدواج و تشکیل خانواده، مسأله فقر و نداشتن امکانات مالی است، قرآن در پاسخ آن به صراحت فرموده که فقر نمی تواند مانع راه ازدواج گردد؛ بلکه چه بسا ازدواج سبب بی نیازی شود.

سلیمانی  اظهار داشت: در حدیثی از امام صادق(علیه السلام) می خوانیم:« روزی، همراه همسر و فرزند است.» بدون شک، امدادهای الهی نیز به کمک افرادی که برای انجام وظیفه انسانی و حفظ پاکی خود اقدام به ازدواج می کنند، می آید.

وی در پایان ولادت حضرت زینب (سلام ا... علیها) و روز پرستار را تبریک و یادآور شد: پنجم جمادی الاولی روز ولادت باسعادت بانوی قهرمان کربلا، پرچم دار نهضت پس از شهادت حسین علیه السلام، حضرت زینب کبری سلام الله علیها است. این روز را روز پرستار می نامند و علت نام گذاری این روز به نام «روز پرستار» این است که حضرت زینب پرستاری امام زمانش حضرت زین العابدین علیه السلام و دیگر بیماران و مصیبت زدگان اهل بیت را برعهده داشت، و ضمن این که رسالت مهم نگهداری و تبلیغ از نهضت حسینی را به خوبی انجام داد، از پرستاری بیمار کربلا نیز با تحمل آن همه سختی ها و ناملایمات، آنی فروگذار نبود و تا آخرین رمق، دین خود را به مکتب و رهبرش ادا کرد.

 

آدرس ساختمان مركزی:
زاهدان – ميدان شهدا – اداره كل راه و شهرسازی سيستان و بلوچستان
كدپستي : 9813693171
تلفن : 8-05433227056
فكس : 05433234989
آدرس ساختمان شماره 2 (جانبازان):
زاهدان - خيابان دانشگاه – دانشگاه 55
كدپستی : 9813693171
تلفن : 81-05433413280

 

آمار بازدید

اشتراک خبرنامه

مشترک نشریه اداره کل راه و شهرسازی استان شوید.

فید پورتال