تاریخ بروز رسانی: شنبه, April 28, 2018 - 10:16
February 20, 2016
پیامبر را مانند همدیگر صدا نکنید

پیامبر را مانند همدیگر صدا نکنید

به گزارش روابط عمومی اداره کل راه  و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان، محفل انس با قرآن کریم صبح امروز در اداره کل راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان با حضور کارکنان این اداره کل برگزار و در آن آیات انتهایی  سوره نور و آیات 1 الی 11 سوره فرقان تلاوت شد.

به گزارش روابط عمومی راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان عباسعلی سلیمانی رئیس اداره روابط عمومی راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان درمعنی آیه 63 افزود: صدا کردن پیامبر را در میان خود، مانند صدا کردن یکدیگر قرار ندهید؛ خداوند کسانی از شما را که پشت سر دیگران پنهان می شوند، و یکی پس از دیگری فرار می کنند می داند. پس آنان که فرمان او را مخالفت می کنند، باید بترسند از اینکه فتنه ای دامنشان را بگیرد، یا عذلابی دردناک به آنها برسد!

وی در تفسیر آیه 63 طبق  نقل مفسرین گفت: پیامبر را ماندد همدیگر صدا نکنید: برای این جمله دو تفسیر ذکر شده است: یکم این که دعوت پیامبر را مانند دعوت دیگری تلقی نکنید. اگر او شما را برای موضوعی فرا خوانده، حتماً برای یک موضوع مهم الهی و دینی است؛ باید آن را با اهمیت تلقی کنید. دعوت های او را ساده نگیرید که فرمانش فرمان خدا و دعوتش دعوت پروردگار است.  دوم اینکه هنگامی پیتمبر(ص) را صدا می زنید با ادب و احترامی که شایسته مقام او است، وی را بخوانید؛ نه همچون صدا زدن یکدیگر؛ زیرا کسانی که با ادب اسلامی آشنا نبودند، وقتی خدمت پیامبر(ص) می رسیدند، در میان جمع یا تنهایی، «یا محمد... یا محمد» می گفتند؛ به گونه ای که شایسته یک رهبر بزرگ آسمانی نبود. هدف آیه این است که او را با تعبیراتی مانند«یا رسول ا...» و «یا نبی ا...» و با لحنی معقول و مؤدبانه صدا بزنند. جالب توجه این که در روایتی از امام صادق(ع) از قول حضرت فاطمه (س) می خوانیم: هنگامی که این آیه نازل شد، دیگر من از این که به پیامبر خدا« یا اَبَة » (پدر جان) بگویم، خودداری کردم و « یا رسول ا... می گفتم.... پس پیامبر به من فرمود: « تو بگو « یا اَبَة»: چرا که این سخن، دل من را زنده تر و خدا را خشنودتر می کند.»

سلیمانی شهادت حضرت فاطمه زهرا و دهه فاطمیه را تسلیت گفت و یادآور شد: از عايشه نقل شده است : هرگاه فاطمه (سلام الله عليها) نزد رسول الله (صلى الله عليه و آله و سلم ) مى آمد، قام لها من مجلسه و قبل راءسها و اجلسها مجلسه ، و اذا جاء اليها لقيته و قبل كل واحد منهما صاحبه و جلسا معا؛ پيغمبر(صلى الله عليه و آله و سلم ) از جاى خود برخاسته و سر فاطمه (سلام الله عليها) را مى بوسيد و به جاى خود مى نشاند، و نيز هرگاه پيغمبر اسلام (صلى الله عليه و آله و سلم ) به ديدار فاطمه (سلام الله عليها) مى رفت، حضرتش به استقبال رسول خدا(صلى الله عليه و آله و سلم ) شتافته و هر يك ديگرى را بوسيده و باهم مى نشستند.

وی در پایان به 5 اسفند ماه روز بزرگداشت خواجه نصیر الدین طوسی و روز مهندس را به جامعه مهندسی خصوصاً مهندسین این اداره کل تبرک و بیان داشت: اسم‌محمد بن‌ حسن‌ مكي‌ ابو جعفر معروف‌ به‌ خواجه‌ نصيرالدين‌ طوسي‌ولادت‌۱۱ جمادي‌ الاول‌ سال‌ ۵۹۷ هجري‌ در طوس،وفات‌۱۸ ذي‌ الحجه‌ سال‌ ۶۷۲ هجري‌ در كاظمين‌ و مدت عمر شان 75 سال است.

وی ادامه داد: تألیفات ایشان بيشتر در زمينه‌ كلام‌ ـ حكمت‌ ـ رياضيات‌ ـ الهيات‌ ـ تعليم‌ و تربيت‌ ـ اخلاق‌ و ديگر علوم‌اسلامي‌ است‌ كه‌ قريب‌ به‌ ۸۰ جلد از آن‌ مشخص‌ است‌ كه‌ تعدادي‌ در داخل‌ و مابقي‌ دركتابخانه‌هاي‌ خارج‌ از كشور موجود است‌ .

رئیس اداره روابط عمومی راه و شهرسازی استان خاطر نشان ساخت: خواجه‌ نصيرالدين‌ طوسي‌ در زمان‌ خودش‌تمدني‌ بنا نهاد كه‌ مي‌توان‌ گفت‌ عالي‌ترين‌ بناي‌ تمدن‌ بوده‌ است‌ كه‌ امروزه‌ ما نيز بخشي‌ از تمدن‌را وامدار و مديون‌ افكار و آثار و خدمات‌ آن‌ نابغه‌ اسلامي‌ هستيم‌.

براي‌ تكميل‌ بحث‌ لازم‌ است‌ كه‌ به‌ يك‌ پرسش‌ پاسخ‌ داده‌ شود; و آن‌ پرسش‌ اين‌ است‌ كه‌ آيااصولا رفتن‌ علماء و دانشمندان‌ به‌ دربار درست‌ است‌ يا خير؟ اين‌ سئوالي‌ است‌ كه‌ از ديربازمطرح‌ بوده‌ و جوابها نيز مشخص‌ است‌ و آن‌ اينست‌ كه‌; كدام‌ و چه‌ عالمي‌ به‌ دربار مي‌رود؟ اگرعالمي‌ خود ساخته‌ باشد آيا رفتن‌ او محل‌ اشكال‌ است‌؟ كما اينكه‌ در مورد خواجه‌ نصيرالدين‌،اكثر علماء اتفاق‌ نظر دارند و رفتن‌ او را به‌ دربار مورد تائيد قرار داده‌اند.

حضرت‌ امام‌ خميني‌ (ره‌) بنيانگذار جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ درباره‌ خواجه‌ نصيرالدين‌ طوسي‌چنين‌ مي‌فرمايند:

... و اما قضيه‌ خواجه‌ نصير و امثال‌ خواجه‌ نصير شما مي‌دانيد اين‌ را كه‌ خواجه‌ نصير كه‌ در اين‌دستگاه‌ وارد مي‌شد نمي‌رفت‌ وزارت‌ بكند مي‌رفت‌ آنها را آدم‌ كند نمي‌رفت‌ براي‌ اينكه‌ در تحت‌نفوذ آنها باشد مي‌خواست‌ آنها را مهار كند تا آن‌ اندازه‌اي‌ كه‌ بتواند; كارهايي‌ كه‌ خواجه‌ نصير براي‌مذهب‌ كرد آن‌ كارهاست‌ كه‌ خواجه‌ نصير را خواجه‌ نصير كرد.

 

آدرس ساختمان مركزی:
زاهدان – ميدان شهدا – اداره كل راه و شهرسازی سيستان و بلوچستان
كدپستي : 9813693171
تلفن : 8-05433227056
فكس : 05433234989
آدرس ساختمان شماره 2 (جانبازان):
زاهدان - خيابان دانشگاه – دانشگاه 55
كدپستی : 9813693171
تلفن : 81-05433413280

 

آمار بازدید

اشتراک خبرنامه

مشترک نشریه اداره کل راه و شهرسازی استان شوید.

فید پورتال