تاریخ بروز رسانی: شنبه, April 28, 2018 - 10:16
February 27, 2016
مردم قرآن را ترک کرده اند

مردم قرآن را ترک کرده اند

به گزارش روابط عمومی اداره کل راه  و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان، محفل انس با قرآن کریم صبح امروز در اداره کل راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان با حضور کارکنان این اداره کل برگزار و در آن آیات 12 الی 43  سوره فرقان تلاوت شد.

به گزارش روابط عمومی راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان عباسعلی سلیمانی رئیس اداره روابط عمومی راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان درتفسیر آیه 30 طبق نقل از مفسرین افزود: مردم قرآن را ترک کرده اند؛ در ایم آیه، ناراحتی و شکایت پیامبر اسلام(صلی ا... علیه و آله وسلّم) از نحوه برخورد کافران با قرآن بازگو شده است. این شکایت پیامبر امروزه نیز همچنان مصداق داردکه گروه زیادی از مسلمانان  نیز قرآن را به دست فراموشی سپرده اند؛ قرآنی را که رمز حیات، وسیله نجات، عامل پیروزی و حرکت و ترقی و مملوّ از برنامه های زندگی است، رها کرده و حتی برای قوانین مدنی و جزایی نیز دست نیاز به سوی دیگران دراز کرده اند.

وی افزود:هم اکنون  اگر به وضع بسیاری از کشورهای اسلامی مخصوصاً آنها که در زیر سلطه فرهنگی شرق یا غرب زندگی می کنند نظر بیفکنیم، می بینیم که قرآن در میان آنان به صورت یک کتاب تشریفاتی درآمده است. تنها الفاظش را با صدای مطلوب از دستگاه های فرستنده پخش می کنند و آیات آن را در کاشی کاری های مساجد جا داده اند و برای افتتاح خانه نو، یا حفظ مسافرو شفای بیماران و حداکثر برای بردن ثواب تلاوت، از آن استفاده می کنند. در بعضی از کشورهای اسلامی، مدارسی برای حفظ و قرائت قرآن تأسیس شده و گروه زیادی از پسران و دختران به حفظ قرآن مشغول اند؛ در حالی که اندیشه ها و مقرراتشان از بیگانگان گرفته شده است. آری، امروز هم پیامبر(صلی ا... علیه و آله و سلّم) فریاد می زند:«خداوندا!قوم من قرآن را مهجور داشته اند.»

وی در پایان به 14 اسفند ماه روز احسان و نیکوکاری اشاره نمود و گفت: انسان دوستی یا نیکوکاری به اعمال یا اوقافی گویند که در راه اهداف بشردوستانه و برای مقاصد نیکوکاری انجام شده باشد.

از سال 1369 هر سال در اسفند ماه و در آستانه عید نوروز و بهار طبیعت ، مردم مهربان و نیکوکار کشور ما همزمان با هفته احسان و نیکوکاری در 14 اسفند در همایشی عظیم که تبلور نوع دوستی، نیکوکاری و مهرورزی آنان است دست های پر محبت و عاطفه خویش را بر سر خانواده های نیازمند و کودکانشان می کشند.

 هفته نیکوکاری (از چهاردهم تا بیست و یكم اسفندماه) به منظور جذب كمكها و هدایای مردم به خانواده های محروم و نیازمند برگزار می شود كه جمع آوری و توزیع آن توسط كمیته امداد صورت می گیرد.

 جشن نیکوکاری صرف نظر از هدایایی که طی آن جمع آوری می شود به لحاظ معنوی ، اجتماعی و فرهنگی دارای کارکرد های ویژه ای است که از جمله آنها می توان به گسترش و تقویت هرچه بیشتر فرهنگ احسان و انفاق، کمک به همنوع و انسجام اجتماعی اشاره کرد. نوع دوستی و کمک به همنوع از دیدگاه آیین الهی و جهانی اسلام امری ذاتی و فطری است. در واقع خداوند متعال تمایل به کمک کردن به همنوعان را به صورت یک شناخت در قلب هر بشری الهام کرده است . بدین مفهوم که عمل نیکوکاری به صورت نور الهی در قلب و سرشت انسان وجود دارد.

 

آدرس ساختمان مركزی:
زاهدان – ميدان شهدا – اداره كل راه و شهرسازی سيستان و بلوچستان
كدپستي : 9813693171
تلفن : 8-05433227056
فكس : 05433234989
آدرس ساختمان شماره 2 (جانبازان):
زاهدان - خيابان دانشگاه – دانشگاه 55
كدپستی : 9813693171
تلفن : 81-05433413280

 

آمار بازدید

اشتراک خبرنامه

مشترک نشریه اداره کل راه و شهرسازی استان شوید.

فید پورتال