تاریخ بروز رسانی: چهارشنبه, ارديبهشت 5, 1397 - 09:36
April 30, 2016
موضع دین در برابر ثروت

موضع دین در برابر ثروت

محفل انس با قرآن کریم صبح امروز در اداره کل راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان با حضور کارکنان این اداره کل برگزار و در آن آیات انتهایی سوره قصص و آیات 1 الی6 سوره عنکبوت تلاوت شد.

به گزارش روابط عمومی راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان عباسعلی سلیمانی رئیس اداره روابط عمومی راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان در تفسیر آیه 77 سوره قصص افزود: در این آیه، چند نصیحت از عاقلان قوم قارون به او ذکر شده است که در این مختصر به دوتای آنها پرداخته می شود.یکی این که به او گفتند:« در آنچه خدا به تو داده، سرای آخرت را بطلب.» اشاره به این که مال و ثروت، برخلاف پندار بعضی از کج اندیشان، چیز بدی نیست. مهم این است که ببینیم در چه مسیری به کار می افتد. اگر به وسیله آن، سرای آخرت طلبیده شود، چه چیزی از آن بهتر است و اگر وسیله ای برای غرور و غفلت و ظلم و تجاوز و هوس رانی و هوس بازی گردد، چه چیز از آن بدتر؟ این همان منطقی است که در جمله معروف امام علی(علیه السلام) درباره دنیا به روشنی آمده است:« هر که به چشم عبرت در آن نگرد، دیده بینش وی روشن گردد و هرکه به دیده تمنا به آن نگاه کند، دیدگانش را نابینا گرداند.» قارون کسی بود که با داشتن آن اموال بسیار، قدرت کارهای خیر اجتماعی فراوانی داشت؛ ولی چه سود که غرورش اجازه دیدن حقایق را به او نداد. در نصیحت دوم به او گفتند:« و بهره ات را از دنیا فراموش نکن.» این یک واقعیت است که هر انسان سهم و نصیب محدودی از دنیا دارد؛ یعنی اموالی که جذب بدن او یا صرف لباس و مسکن او می شود، مقدار معینی است و اضافه بر آن به هیچ وجه جذب شدنی نیست و انسان نباید این حقیقت را فراموش کند. مگر یک نفر چقدر می تواند غذا بخورد و چه اندازه لباس بپوشد؟ از چند مسکن و چند مرکب می تواند استفاده کند و به هنگام مردن چند کفن با خود می تواند ببرد؟پس بقیه خواه و ناخواه سهم دیگران است و انسان، امانت دار آنها، علی (علیه السلام) چه زیبا فرموده است:« ای فرزند آدم، هر چه بیش از روزی هر روزه ات کسب کنی، تو خزانه دار دیگری هستی.» برای این جمله« لا تنس نصیبک من الدنیا» تفسیر دیگری نیز گفته اند که با تفسیر فوق جمع شدنی است؛ از امام علی(علیه السلام) در ذیل این جمله روایت شده است:« تندرستی و قوّت و فراغت و جوانی و نشاط و بی نیازی ات را فراموش مکن و به وسیله این(پنج نعمت بزرگ) آخرت را بطلب.» طبق این تفسیر، این قسمت از آیه هشداری است به همه انسان ها که فرصت و سرمایه ها را از دست ندهند که فرصت ها همچون ابر می گذرد.

وی تصریح کرد: در این هفته شهادت استاد مرتضی مطهری ـ روز معلم و روز جهانی کار و کارگر، 13 اردیبهشت فتح قلعه خیبر به دست امام علی(علیه السلام) ، 25 رجب شهادت امام موسی کاظم(ع)،  26 رجب روز بزرگداشت شیخ صدوق ـ وفات جناب ابوطالب عموی پیامبر(ص) و پدر امام علی(ع) (10 بعثت) و 27 رجب مبعث حضرت رسول اکرم(صلی ا... علیه و آله و سلم را پیش روی داریم.

 

آدرس ساختمان مركزی:
زاهدان – ميدان شهدا – اداره كل راه و شهرسازی سيستان و بلوچستان
كدپستي : 9813693171
تلفن : 8-05433227056
فكس : 05433234989
آدرس ساختمان شماره 2 (جانبازان):
زاهدان - خيابان دانشگاه – دانشگاه 55
كدپستی : 9813693171
تلفن : 81-05433413280

 

آمار بازدید

اشتراک خبرنامه

مشترک نشریه اداره کل راه و شهرسازی استان شوید.

فید پورتال