تاریخ بروز رسانی: شنبه, October 20, 2018 - 11:50
May 14, 2016
خداوند شما را روزی می دهد؛

خداوند شما را روزی می دهد؛

محفل انس با قرآن کریم صبح امروز در اداره کل راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان با حضور کارکنان این اداره کل برگزار و در آن آیات انتهایی سوره عنکبوت  و آیات 1 الی 24 سوره روم تلاوت شد.

به گزارش روابط عمومی راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان عباسعلی سلیمانی رئیس اداره روابط عمومی راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان در تفسیر آیه 60 سوره عنکبوت طبق نقل از مفسرین افزود:گذشته از انسان، درمیان جنبندگان و حیوانات و حشرات، انواع کمی هستند که همچون مورچگان و رنبوران، عسل و مواد غذایی خود را از صحرا و بیابان به سوی لانه حمل و ذخیره می کنند. دیگران غالباً هر روز جدید باید دنبال روزی تازه ای بروند.میلیونها میلیون از آنها در اطراف ما، در نقاط دور و نزدیک، در اعماق بیابان ها و بر فراز کوه ها و درون دریاها وجود دارند که همه از خوان نعمت بی دریغش روزی می خورند و تو ای انسان که از آنها برای بدست آوردن روزی و ذخیره کردن باهوش تر و تواناتری، چرا چنین از ترس قطع روزی به زندگی آلوده و ننگین چسبیده ای و زیر بار هر ستم و ذلتی می روی؟ تو هم از درون این محدوده زندگی تنگ و تاریک بیرون آی و بر سر سفره گسترده پروردگارت بنشین و غم روزی مخور، آن روز که جنین ضعیف و ناتوانی در شکم مادر بودی و هیچ کس حتی پدر و مادر مهربانت به تو دسترسی نداشتند، پروردگار تو را فراموش نکرد و آنچه را نیاز داشتی، در اختیارت گذاشت؛ امروز که موجودی توانا و نیرومندی و خود قادر به رفتن دنبال روزی خویش هستی.

وی نیز درتفسیر آیه 69  یاد آور شد، عبارت «جاهدو فینا» در این آیه، تعبیر وسیع و مطلقی است که هر گونه جهاد و تلاشی را که در راه خدا و برای او صورت گیرد، شامل میشود؛ خواه در طریق کسب معرفت باشد یا جهاد با نفس یا مبارزه با دشمن یا صبر بر طاعت یا شکیبایی در برابر وسوسه معصیت یا در مسیر کمک به افراد مستضعف یا انجام هر کار نیک دیگر، کسانی که در این راه ها به هر شکل و به هر صورت برای خدا مجاهده کنند، مشمول حمایت و هدایت الهی هستند. به این ترتیب، منظور از « سبل» در اینجا راه های گوناگونی است که به سوی خدا منتهی می شود: راه جهاد با نفس، راه مبارزه با دشمنان، راه علم و فرهنگ و هر جهاد دیگر . خدا به مجاهدان راهش وعده داده و پیروزی و موفقیت او را در گرو دو چیز شمرده است:جهاد و اخلاص، اگر درست بیندیشیم، سرچشمه مشکلات جوامع اسلامی، نبود همین دو است. عقب ماندگی مسلمانان ، نیاز به بیگانگان در جنبه های گوناگون، اسارت و اشغال سرزمین های مسلمانان در چنگال دیگران و نظایر آنها، همه و همه به خاطر این است که یا جهاد را فراموش کرده اند یا نیت ها آلوده شده است. جهاد در صحنه های علمی و فرهنگی و سیاسی و اقتصادی و نظامی، به دست فراموشی سپرده شده و حب نفس و عشق به دنیا و راحت طلبی و کوته نگری و اغراض شخصی، بر مسامانان چیره شده ؛ تا آنجا که کشتگان به دست خودشان بیش از کشتگانی است که دشمن از آنها می گیرد. در بعضی از روایات، این آیه به آل محمد(صلی ا... علیه و آله وسلم) و پیروان آنها تعبیر شده ؛ زیرا ایشان مصداق کاملی از آیه هستند و در راه جهاد و اخلاص پیش قدم بودند و این البته هرگز به معنای محدودیت مفهوم آیه نیست.

وی به 25 اردیبهشت روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، 28 اردیبهشت روز بزرگداشت حکیم عمر خیام،29 اردیبهشت مصادف با 11 شعبان روز ولادت حضرت علی اکبر (ع) و روز جوان ، 30 اردیبهشت روز ملی جمعیت  را گرامی  و اشاره کرد.

 

آدرس ساختمان مركزی:
زاهدان – ميدان شهدا – اداره كل راه و شهرسازی سيستان و بلوچستان
كدپستي : 9813693171
تلفن : 8-05433227056
فكس : 05433234989
آدرس ساختمان شماره 2 (جانبازان):
زاهدان - خيابان دانشگاه – دانشگاه 55
كدپستی : 9813693171
تلفن : 81-05433413280

 

آمار بازدید

اشتراک خبرنامه

مشترک نشریه اداره کل راه و شهرسازی استان شوید.

فید پورتال