تاریخ بروز رسانی: شنبه, October 20, 2018 - 11:50
October 20, 2016

به گزارش روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان، صبح امروز جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر سیستان و بلوچستان، ستاد مبارزه با پدیده گرد و غبار و ستاد بازآفرینی پایدار شهری سیستان و بلوچستان با حضور عبدالرضا رحمانی فضلی  وزیر کشو، هیئت همراه و مقامات ارشد استان در سالن اجتماعات استانداری، برگزار شد.

در این جلسه مالکی مدیر کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: تلاش های زیادی در بحث حاشیه نشینی در استان انجام شده که تاکنون ما 7 جلسه در زاهدان، 40 جلسه در شهرستان ها به ریاست فرمانداران تشکیل شده و در ارتباط با بحث تشکل ها و سازمان های مردم نهاد و کارگروه ها حدوداً 11 جلسه که جمع این جلسات حدوداً 57 نشست با 327 مصوبه از جمله اقدامات انجام شده در استان است.

وی افزود: مساحت حاشیه نشینی در کل استان 4 هزار و 732 هکتار است که از این مقدار 2 هزار و 942 هکتار مصوب و در کمسیون ماده 5 78 محله را به عنوان محلات نابسمان یا محلات حاشیه نشینی شناسایی شده که 25 محله به عنوان هدف تعیین که از این مقدار یک هزار و 720 هکتار فقط مساحت محلات هدف است.

مالکی بیان داشت: میزان جمعیت ساکن در حاشیه نشینی 524 هزار نفر که 327 هزار نفر در شهر زاهدان هستند درصدی که بدست آوردیم 43%در شهر زاهدان، 61% زابل، 63% چابهار، 38% ایرانشهرو 50% کنارک جمعیت حاشیه نشینی در استان هستند که میانگین حاشیه نشینی شهرهای استان 51% است .

مدیر کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان خاطر نشان کرد: انجام 80% از سند بازآفرینی شهری، ساخت مراکز بهداشتی(فرهنگسراها، بهسازی معابر، ساخت مراکز فنی و حرفه ای، ساخت پل و مسیل ها، بازسازی و کمک به احیاء15 مدرسه و همچنین احداث پارک و دبیرستان در مجموع 21 پروژه که قبلاً توسط بانک جهانی و شرکت عمران و بهسازی شهری ایران و با مشارکت شهرداری انجام شده از جمله اقدامات انجام شده در 5 شهر هدف می باشد.

مسعود مالکی نیز در خاتمه گزارش خودچند مطلب را را بعنوان پیشنهاد به شرح ذیل بیان نمود:

ـ ایجاد ردیف ملی و استانی در خصوص تأمین اعتبارات که سهم استان در برنامه ششم مثل بقیه استان ها در نظر گرفته شود.

ـ ایجاد پروژه های محرک توسعه در سکونتگاه ها.

ـ ایجاد ردیف متفرقه مستقل برای سامان دهی مناطق حاشیه نشینی شهرهای استان از طریق مجلس محترم در لایحه بودجه 96.

ـ ایجاد مدیریت سامان دهی مناطق حاشیه نشینی و حریم شهرها در ساختار شهرداری ها استان .

ـ اختصاص اعتبارات ویژه به شهرداری ها برای ساماندهی آنها از محل اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده.

ـ اختصاص اعتبارات ویژه ستاد مبارزه با مواد مخدر برای معتادین رها یافته در مناطق حاشیه نشین با کمک نهاد محلی ـ مذهبی ـ مردم و دستگاه های متولی.

ـ اختصاص اعتبارات ویژه از محل ردیف کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی برای مناطق حاشیه نشینی.

استاندار سیستان و بلوچستان در این جلسه اظهار کرد: حاشیه‌نشینی در این استان یک مسئله بسیار مهم است که باید ساماندهی آن را در اولویت قرار دهیم.

علی اوسط هاشمی افزود: 330 میلیارد تومان اعتبار را که 30 درصد اعتبارات استان است را امسال به حاشیه‌نشینی اختصاص خواهیم داد.

رحمانی‌فضلی درپایان جمعبندی از صحبت های مسئولین استان گفت: با توجه به اینکه حاشیه‌نشینی اولویت دوم در سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری است و سیستان و بلوچستان بعد از خراسان رضوی دومین استانی است که بررسی، رفع و ساماندهی مشکلات حاشیه‌نشینی در این منطقه باید در اولویت قرار گیرد.

وی عنوان کرد: سیستان و بلوچستان ظرفیت توسعه بسیار زیادی دارد و با روندی که در زمینه ایجاد زیرساخت و توسعه در اینجا در حال طی شدن است، قطعاً در 10 سال آینده این استان به یکی از مراکز صنعتی و تجاری کشور تبدیل می‌شود.

 

آدرس ساختمان مركزی:
زاهدان – ميدان شهدا – اداره كل راه و شهرسازی سيستان و بلوچستان
كدپستي : 9813693171
تلفن : 8-05433227056
فكس : 05433234989
آدرس ساختمان شماره 2 (جانبازان):
زاهدان - خيابان دانشگاه – دانشگاه 55
كدپستی : 9813693171
تلفن : 81-05433413280

 

آمار بازدید

اشتراک خبرنامه

مشترک نشریه اداره کل راه و شهرسازی استان شوید.

فید پورتال