تاریخ بروز رسانی: یک‌شنبه, September 15, 2019 - 08:19
November 12, 2016
قرآن؛ کتاب اندیشه و عمل

قرآن؛ کتاب اندیشه و عمل

محفل انس با قرآن کریم صبح امروز در اداره کل راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان با حضور کارکنان این اداره کل برگزار و در آن آیات انتهایی سوره محمد و آیات 1تا 9 سوره فتح تلاوت شد.

به گزارش روابط عمومی راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان عباسعلی سلیمانی رئیس اداره روابط عمومی راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان در تفسیرآیه 24 سوره محمد طبق نقل از مفسرین آیات افزود: آیات متعدد قرآن این حقیقت را بیان کرده که این کتاب بزرگ آسمانی تنها برای تلاوت نیست؛بلکه هدف نهایی آن، ذکر(یادآوری)، تدبر
(بررسی عواقب و نتایج کار)، انذار(بیم دادن)، خارجچ کردن انسانها از ظلمات به نور و شفا و رحمت و هدایت است. بنابراین، قرآن مجید باید در متن زندگی مسلمانان قرار گیرد و آنان این کتاب عظیم را رهبر و سرمشق خویش قرار دهند، دستورهایش را مو به مو اجرا کنند و تمام خطوط زندگی خویش را با آن هماهنگ کنند.

وی افزود: در  آیه به صراحت آمده که این منافقان بیمار دل در قرآن تدبر نکردند که به این روز سیاه افتادند. نباید فراموش کرد که بهره گیری از قرآن به نوعی خودسازی نیاز دارد؛ چرا که اگر بر دل ها قفل هایی از هوی و هوس، کبر و غرور، لجاجت و تعصب باشد، نور حق اجازه ورود پیدا نمی کند. امیر المومنین علی(ع) در خطبه ای در مورد صفات پرهیزگاران فرموده است:«هنگام شب برای عبادت برپایند و جزء جزء قرآن را آرام و با تأنی و تدبّر تلاوت می کنند. به هنگام تلاوت، خود را اندوهگین می کنند و داروی درد خویش را از آن می جویند.چون به آیه ای رسند که در آن بشارتی باشد، بدان طمع بندند چنان که گویی در برابر آنهاست و روحشان به شوق دیدار پر می کشد. و چون به آیه ای رسند که در آن بیم عذاب باشد، گوش دل بدان می سپارند و می پندارند که اکنون بانگ شیون و فریاد دوزخ در گوششان پیچیده است.»

 در تفسیر آیه 22 سوره محمد وی اظهار داشت: آیه 22 به قطع رحم اشاره دارد و در روایتی از امام سجاد(ع) می خوانیم که به فرزندش امام باقر(ع) فرمود:« از دوستی با کسی که پیوند خویشاوندی اش را قطع کرده، برحذر باش؛ زیرا من او را در سه جا از کتاب خدا ملعون یافتم خداوند می فرماید:« فهل عسیتم...» در حدیث دیگری از پیامبر(ص) می خوانیم: « سه گروه اند که وارد بهشت نخواهند شد: شرابخوار و جادوگر و آنکه پیوند خویشاوندی را قطع کند.»

 

آدرس ساختمان مركزی:
زاهدان – ميدان شهدا – اداره كل راه و شهرسازی سيستان و بلوچستان
كدپستي : 9813693171
تلفن : 8-05433227056
فكس : 05433234989
آدرس ساختمان شماره 2 (جانبازان):
زاهدان - خيابان دانشگاه – دانشگاه 55
كدپستی : 9813693171
تلفن : 81-05433413280

 

آمار بازدید

اشتراک خبرنامه

مشترک نشریه اداره کل راه و شهرسازی استان شوید.

فید پورتال