تاریخ بروز رسانی: شنبه, October 20, 2018 - 11:50
December 24, 2016

به گزارش روابط عمومی راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان عباسعلی سلیمانی رئیس اداره روابط عمومی راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان در تفسیر آیه 79 که تنها پاکان به حریم قرآن راه می یابند اشاره دارد که بسیاری از مفسران، به پیروی از روایاتی که از امامان معصوم(ع) ئراد شده، این آیه را به مجاز نبودن دست زدن به خط قرآن بدون طهارت(وضو یا غسل) تفسیر کرده اند؛ گروه دیگری آن را اشاره به فرشتگان پاکیزه ای می دانند که از قرآن آگاهی دارند یا واسطه وحی بر قلب پیابر(ص) بوده اند؛ بعضی نیز آن را اشاره به این معنا می دانند که حقایق و مفاهیم عالی قرآن را جز پاکان درک نمی کنند؛ به تعبیر دیگر، حداقل پاکی که روح »حقیقت جویی» است، برای درک حداقل مفاهیم قرآن لازم است و هر قدر پاکی و قداست بیشتر شود، درک انسان از مفاهیم قرآن و محتوای آن افزون خواهد شد. معانی اولیه الفاظ قرآن را می توان با طهارت ظاهری از قرآن استفاده کرد؛ ولی درک معارف بلند کتاب مکنون امکان پذیر نیست مگر با طهارت باطنی و قلبی.

 وی افزود: اگر کسی بخواهد با ظاهر قرآن در تماس باشد، بدون طهارت نمی شود؛ اما ارتباط با محتوای عمیق قرآن و با جان و باطن قرآن، به قلبی سلیم و جانی با طهارت نیاز دارد. انسان باید رذایل اخلاقی و نیز جمود و انحراف فکری و اعتقادی را که همگی رجس و موجب آلودگی روح هستند، از خود دور کند و دل و جان خویش را صیقل دهد تا آئینه قرآن گردد و معارف بلندش در آن نقش بندد. خدای سبحان در این آیه فرموده است که احاطه به حقیقت و باطن قرآن برای غیر پاکیزگان مقدور نخواهد بود. در آیه 33 سوره احزاب خطاب به خمسه طیبه(ع) می فرماید:«خداوند فقط می خواهد پلیدی و گناه را از شما اهل بیت دور کند و کاملاً شما را پاک سازد.»با کنار هم قرار دادن این دو آیه استفاده می شود که پیامبر (ص)  و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) که خدا ایشان را از هر گونه منزه پاک کرده، با روح و جان قرآن  در ارتباط هستند. برای این مطلب چنین نیز می شود دلیل آورد که اگر چه قرآن برای هدایت عموم است،  می دانیم افراد زیادی قرآن را از لب های مبارک پیامبر(ص)  می شنیدند و این آب زلال حقیقت را در سرچشمه ئحی می دیدند؛ اما چون به تعصب و عناد و لجاجت آلوده بودند، کمترین بهره ای از آن نگرفتند؛ اما کسانی که اندکی خود را پاک کردند و با روح حقیقت جویی و تحقیق به سراغ آن آمدند، هدایت یافتند. بنابراین هر قدر پاکی و تقوای انسان بیشتر شود، به مفاهیم عمیق تر و بیشتری از قرآن مجید دست می یابد. به این ترتیب، آیه در هر دو بعد جسمی و روحانی صادق است.

وی در پایان به 5 دی ماه ولادت حضرت عیسی مسیح  و روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی ، 7 دی ماه سالروز تشکیل نهضت سواد آموزی به فرمان حضرت امام خمینی(ره)،  و 9 دی ماه روز بصیرت و میثاق امت با ولایت اشاره نمود.

 

آدرس ساختمان مركزی:
زاهدان – ميدان شهدا – اداره كل راه و شهرسازی سيستان و بلوچستان
كدپستي : 9813693171
تلفن : 8-05433227056
فكس : 05433234989
آدرس ساختمان شماره 2 (جانبازان):
زاهدان - خيابان دانشگاه – دانشگاه 55
كدپستی : 9813693171
تلفن : 81-05433413280

 

آمار بازدید

اشتراک خبرنامه

مشترک نشریه اداره کل راه و شهرسازی استان شوید.

فید پورتال