تاریخ بروز رسانی: سه شنبه, ارديبهشت 4, 1397 - 13:23
April 26, 2017
اولین سند جامع مدیریت و توسعه یکپارچه فضایی در حوزه بازآفرینی استان برای اولین بار در کشور در استان سیستان و بلوچستان تهیه شده است و الگویی برای دیگر استانها قرار خواهد گرفت .

اولین سند جامع مدیریت و توسعه یکپارچه فضایی در حوزه بازآفرینی استان برای اولین بار در کشور در استان سیستان و بلوچستان تهیه شده است و الگویی برای دیگر استانها قرار خواهد گرفت .

به گزارش روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان، جلسه ستاد استانی بازآفرینی پایدار شهری با حضور دکتر واعظ مهدوی معاون سازمان برنامه و بودجه کشور , دکتر روستا عضو هیأت مدیره شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری کشور، استاندار محترم، مهندس مالکی مدیر کل راه و شهرسازی  استان و دیگر اعضای  ستاد استانی باز آفرینی پایداردر محل دفتر جلسات استاندار برگزار شد.

دکتر روستا عضو هیأت مدیره شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری کشور گفت: اقدام مشترک بازآفرینی پایدار شهری یک نمونه مدل برنامه ریزی بازآفرینی شهری در کشوراست بنا به درخواست استاندار سیستان
 و بلوچستان مهندس هاشمی از سال 1395 در دستور کار قرار گرفت در واقع این برنامه یک تمرین مشارکتی، تعریف نیازسنجی اولویت بندی و بودجه ریزی منابع برای تحقق نظام برنامه ریزی مشارکتی است.

عضو هیات مدیره شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران گفت: سند جامع مدیریت و توسعه یکپارچه فضای شهری سیستان و بلوچستان توسط این شرکت در حال تنظیم است و تا پایان خرداد ماه تکمیل و رونمایی می شود.

وی ادامه داد: این سند برای نخستین بار در کشور در این استان در پنج شهر زاهدان، زابل، ایرانشهر، چابهار
و کنارک تهیه و تدوین شده که کل فرآیند برنامه ریزی آن مشارکتی و محلی است
.

وی گفت: همزمان با فرآیند تدوین برنامه نظام بودجه ریزی در قالب یک ردیف از محل توسعه متوازن منطقه ای 220 میلیارد ریال برای کمک به تحقق طرح ها و برنامه های این سند در دستورکار قرار گرفته و از طرف سازمان مدیریت پیش بینی شده است.

مجید روستا بیان داشت: این سند یک سند راهبردی است که هدف آن تدوین برنامه جامع اقدام مشترک بین همه دستگاه های مدیریت شهری است . 24 محله در 5 شهر به عنوان محلات هدف تعیین شده است، طرحها، برنامه ها و نیازهای محله ها تدوین شده و برنامه های کوتاه مدت ـ میان مدت و بلند مدت آن به عنوان یک برنامه با چشم انداز مشخص و هدف گذاری شده در حالی که منابع آن مشخص سهم دستگاههای دولتی و غیر دولتی و محلی تعیین شده است .

علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان در نشست ستاد بازآفرینی پایدار شهری سیستان و بلوچستان در زاهدان اظهار داشت: با توجه به اینکه 51،5 درصد جمعیت استان در روستاها زندگی می کنند یکی از جهت گیری برنامه ششم توسعه است که روند مهاجرت معکوس را بتواند مدیریت کند پس باید مدل «روستا- شهر» به شکل جدی در این استان به اجرا درآید.

وی افزود: مدل روستا-شهر به معنی تغییر چهره‌ نواحی‌ روستایی از طریق‌ انطباق‌ عناصر زندگی‌ شهری‌ بر زمینه ‌های‌ ویژه‌ روستایی است یعنی‌ به‌ جای‌ تشویق‌ سرمایه ‌گذاری‌ در شهرها و مهاجرت یا انتقال‌ روستاییان‌ به‌ شهرها، با سرمایه ‌گذاری‌ در روستاها، آنان‌ را تشویق‌ کنیم‌ در جای‌ خود بمانند و بدین‌ ترتیب‌ آبادی های‌ کنونی‌ متحول
می شود، برای اجرای این مدل باید جذابیت های محیطی در اطراف روستاها شکل گیرد تا تمایل مردم این مناطق به مهاجرت به شهرهای بزرگ کم شود
.

وی با بیان اینکه حاشیه نشینی در سیستان و بلوچستان حاصل فقر و نداری است گفت: ادامه روند مهاجرت روستاییان به شهرهای زاهدان، زابل، ایرانشهر، چابهار و کنارک و گسترش حاشیه نشینی در این شهرها معضل جدی استان است که باید با مدیریت مناسب در زمینه رفع آن اقدامات لازم را انجام داد.

وی افزود: باید زمینه ماندگاری 51،5 درصد جمعیت سیستان و بلوچستان در روستاها با اجرای پروژه های مناسب بر اساس ظرفیت های جامعه روستایی فراهم شود و در مرحله بعدی مردم مناطق حاشیه نشین را ساماندهی کرد.
استاندار سیستان و بلوچستان اظهار داشت: تا کنون اقدامات خوبی برای مناطق حاشیه ای شهرهای پایلوت استان شامل زاهدان، زابل، ایرانشهر، چابهار و کنارک انجام شده و اجرای سند جامع مدیریت یکپارچه فضای شهری نیز می تواند کمک خوبی برای ساماندهی و توانمندسازی حاشیه شهرهای استان باشد.

هاشمی تاکید کرد: سند جامع مدیریت یکپارچه فضای شهری سیستان و بلوچستان فعلا نسخه اورژانسی در مساله حاشیه نشینی به حساب می آید که برای نخستین بار در کشور برای پنج شهر این استان تنظیم شده است.
وی گفت: باید به واقعیت های حاشیه نشینی و راهکارهای جلوگیری از این معضل در سیستان و بلوچستان عمیق نگاه شود و ردیف های اعتباری استانی برای آن تعریف کرد.

وی اظهار داشت: اعتبارات استانی سال 96 سیستان و بلوچستان در مقایسه با سال 95 حدود 190 درصد رشد داشته است که بر اساس برنامه ریزی 30 درصد این اعتبارات برای مساله حاشیه نشینی هزینه می شود.

استاندار سیستان و بلوچستان تاکید کرد: باید از هسته های مدیریت محلی و جریان های مردمی نیز برای حل مشکل حاشیه نشینی بهره گرفت.

هاشمی گفت: 5804 هکتار محدوده مناطق حاشیه ای در شهرهای زاهدان، زابل، ایرانشهر، چابهار و کنارک وجود دارد که باید تعیین تکلیف شود.

دکتر واعظ مهدوی معاون توسعه فرهنگی و آموزشی سازمان برنامه و بودجه کشور در حاشیه این نشست گفت: بحث حاشیه نشینی و خدماتی که به مناطق اطراف و حاشیه شهرها داده می شود به هیچ عنوان محدود به اعتبارات ویژه سند جامع مدیریت یکپارچه فضای شهری سیستان و بلوچستان نیست.

محمدرضا واعظ مهدوی افزود: اعتبارات فراوانی را در سطح دستگاههای اجرایی و برنامه های عملیاتی داریم که در نقاط مختلف از جمله حاشیه شهرها مورد استفاده قرار می گیرد.

وی گفت: بر اساس تصمیم گیری های صورت گرفته 30 درصد از کل اعتبارات استانی سیستان و بلوچستان برای بهبود مسائل حاشیه شهرها استفاده می شود.

معاون توسعه فرهنگی و آموزشی سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: با توجه به اینکه وضعیت سند اماکن مسکونی یا سکونتگاه بسیاری از اشخاصی که در مناطق حاشیه ای سکونت دارند نامشخص است مساله تعیین تکلیف اسناد مالکیت این مناطق در دستورکار قرار گرفته است.

دسته‌بندی خبر: 

 

آدرس ساختمان مركزی:
زاهدان – ميدان شهدا – اداره كل راه و شهرسازی سيستان و بلوچستان
كدپستي : 9813693171
تلفن : 8-05433227056
فكس : 05433234989
آدرس ساختمان شماره 2 (جانبازان):
زاهدان - خيابان دانشگاه – دانشگاه 55
كدپستی : 9813693171
تلفن : 81-05433413280

 

آمار بازدید

اشتراک خبرنامه

مشترک نشریه اداره کل راه و شهرسازی استان شوید.

فید پورتال