تاریخ بروز رسانی: شنبه, April 28, 2018 - 10:16
May 25, 2017
سفر معاونت محترم وزیر و مدیر عامل سازمان ملی زمین و مسکن وزارت راه و شهرسازی به استان سیستان و بلوچستان

سفر معاونت محترم وزیر و مدیر عامل سازمان ملی زمین و مسکن وزارت راه و شهرسازی به استان سیستان و بلوچستان

به گزارش روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان، صبح امروز  مهندس عظیمیان معاونت محترم وزیر و مدیر عامل سازمان ملی زمین و مسکن وزارت راه و شهرسازی، مهندس مالکی مدیر کل راه و شهرسازی استان و هیئت همراه از پروژه ها و اراضی شهر زاهدان، مجتمع چند منظوره ورزشی، فرهنگی و تفریحی وابسته به سازمان ملی،مساکن واگذار شده و در حال ساخت در اراضی غرب زاهدان بازدید نمودند و به دنبال آن جلسه ای در محل دفتر مهندس مالکی واقع در میدان شهداء برگزار شد.

مدیر کل راه و شهرسازی استان گزارشی به شرح ذیل بیان داشتند:

ـ طی سالهای 92 لغایت حال حاضر مطابق برنامه های اجرایی از ناحیه سازمان ملی زمین و مسکن به تعداد 4881 مورد واگذاری در بخش های مختلف صورت گرفته که از مجموع مذکور به تعدا 973 نفر از خانواده محترم شهداء زمین تخصیص و واگذار گردیده است.

ـ از ابتدای سال 1392 لغایت حال حاضر اسناد تک برگی 6780 قطعه زمین و واحد مسکونی از طریق ادارات محترم ثبت محل در سطح شهرهای استان اخذ گردیده است.

ـ طی سالهای 92 لغایت 96 صورتمجالس تفکیکی در سطح و ارتفاع 8615 قطعه زمین و واحد مسکونی اخذ گردیده است.

ـ طی سالهای اخیر بمنظور حفاظت و نگهداری از اراضی ملکی دولت در تمامی شهرهای سمال استان با شرکت های حفاظتی قرار داد منعقد و همچنین در سال 1395 در اجرای فرمان مقام معظم رهبری و در راستای ماده 233 قانون برنامه پنجم توسعه یگان حفاظت از اراضی در استان تشکیل که امر حفاظت از اراضی را به همراه شرکت طرف قرارداد عهده دار میباشد.

ـ در اجرای طرح مسکن مهر تعداد 12802 واحد قرارداد منعقد گردیده است که تاکنون 11972 واحد (معادل 93 درصد ) آن با تأمین آب و برق به بهره برداری رسیده که تعداد 4372 واحد معادل 36 درصد آن تا پایان سال 1391 و تعداد 7600 واحد (معادل 64 درصد) از سال 92 تاکنون افتتاح گردیده است و از 830 واحد باقی مانده تعداد 416 واحد بلا معارض که نازک کاری آن به اتمام رسیده است تا مرداد سال 96 به بهره برداری می رسد و 414 واحد که فاقد متقاضی بوده و یا در مراجع قضایی مطرح میباشد نیز تعیین  تکلیف خواهد شد.

  مهندس عظیمیان معاونت محترم وزیر و مدیر عامل سازمان ملی زمین و مسکن وزارت راه و شهرسازی هدف از سفر خود به سیستان و بلوچستان حل مشکلات اداره راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان در بخش زمین و مسکن بیان نمود.

وی اظهار داشت: مقام عالی وزارت قبل از سفر به اینجانب،  در موردحل مشکلات حاشیه نشینی تأکید فراوان کرد  که همانطور که اطلاع دارید حدود 40 درصد از سکنه زاهدان در بخش حاشیه نشینی مستقر هستند وزارت راه و شهرسازی تصمیم جدی گرفته که به این مسئله بپردازد. نقشی که ما در این زمینه می توانیم داشته باشیم امکانات زمین لازم برای اینکه بتوانند ساماندهی و جابجایی کنند و مشکلات مردم را برطرف نمایند.

وی افزود: مسئله دوم بخش مسکن مهر است که از 20 هزار مسکن مهر شهر زاهدان 18 هزار تحویل شده و 2 هزار باقی مانده براساس دستور رئیس محترم جمهور که فرمودند: مسکن مهر تا پایان دولت یازدهم به اتمام برسد ما در تمام کشور در تلاش هستیم که این دستور اجرا شود و در شهر زاهدان  هم حتماً تا پایان شهریور ماه   2 هزار باقیمانده تحویل می شود.

عظیمیان بیان داشت:مشکلاتی که در بخش صدور عرصه و عیان وجود دارد به  اداره کل راه و شهرسازی و بخش املاک ها مراجعه که طی روال اداری صورتمجلس تفکیکی تهیه شود تا تسویه حساب های لازم انجام و مالکین اسناد خود را تحویل بگیرند .

وی در ارتباط با واگذاری اسناد مشایی و غیر مشایی( سه دانگ برای دولت و سه دانگ برای مالکین) گفت: وقتی قرار داد مشارکت بسته و کل عیان تمام شد صورتمجلس تفکیکی نوشته و همه واحد ها مشخص می شوند سهم عرصه هر کسی تعیین و طی نامه ای از طرف اداره ما به اداره ثبت اسناد معرفی میشوند و اداره ثبت اسناد طبق ضوابط اقدام به صدور اسناد عیانی شش دانگ می کند. در خصوص واگذاری اسناد مشایی(سه دانگ برای دولت و سه دانگ برای مالک)در واقع قرارداد مشارکت ما با سازندگان است  که می تواند بصورت  50 ـ 50 و یا 40ـ 60 باشد که نسبت به ساخت زمین، قیمت مصالح و فضاها است و ربطی به خود سند ندارد.

وی ادامه داد: وقتی پروژ ه ها به بهره برداری رسید بر اساس صورتمجلس تفکیکی تعیین مشاءات(حق آب و نقشه ها) حق سهمی که از عرصه دارند و مساحت اعیانی صورتمجلس تفکیکی به همراه نقشه ها در اختیار اداره ثبت وبه نام مالکین قرار می گیرد و مالکین قبل از مراجعه به ثبت در صورت حل مسائل مالی  فی ما بین به اداره ثبت اسناد معرفی می شوند.

معاون وزیر و مدیر عامل سازمان ملی زمین و مسکن بیان داشت:بر اساس مصوباتی که در دولت محترم بر بخش اقشار ویژه
( معلولین، خانواده های محترم شهداء و ایثارگران )  است بنام مسکن اجتماعی برای اقشار ضعیف جامعه که از طریق کمیته امداد و خیرین خانه ساز زمین تأمین و تمهیداتی داریم که اجرا خواهیم نمود.

عظیمیان خاطر نشان کرد:  با توجه به اینکه  تقریباً نصف جمعیت شهر زاهدان در بخش حاشیه نشینی هستند تمرکز کار ما در بخش ساماندهی همین وضع موجود، رفع مشکلات و ساماندهی آنها که از طریق سازمان عمران و بهسازی در وزارت خانه که  مشاوران و طراحان در حال کار هستند صورت گرفته  ما هم از طریق واگذاری ملک و زمین پشتیبانی را برای آنها انجام می دهیم.

 

آدرس ساختمان مركزی:
زاهدان – ميدان شهدا – اداره كل راه و شهرسازی سيستان و بلوچستان
كدپستي : 9813693171
تلفن : 8-05433227056
فكس : 05433234989
آدرس ساختمان شماره 2 (جانبازان):
زاهدان - خيابان دانشگاه – دانشگاه 55
كدپستی : 9813693171
تلفن : 81-05433413280

 

آمار بازدید

اشتراک خبرنامه

مشترک نشریه اداره کل راه و شهرسازی استان شوید.

فید پورتال