تاریخ بروز رسانی: شنبه, October 20, 2018 - 11:50
July 08, 2017

به گزارش روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان، عباس آخوندی در ستاد بازآفرینی پایدار شهری سیستان و بلوچستان در زاهدان اظهار کرد: وضعیت زندگی شهروندی در کشور نامناسب است و این تنها به سیستان و بلوچستان اختصاص ندارد.

وزیر راه و شهرسازی افزود: جمعیت شهری ایران حدود ۵۹ میلیون نفر است و میزان حاشیه نشینی و بدمسکنی در بافتهای فرسوده و سایر بافتها حدود ۱۹ میلیون نفر در سطح کشور است.

این مسؤول ادامه داد: یعنی حدود ۳۵ درصد جمعیت در وضعیت نابسامانی زندگی می کنند که تا ۴۱ درصد متغیر است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: آمار سال ۹۵ در مقایسه با سال ۹۰ نشان می دهد که جمعیت روستایی ۲ درصد کاهش و شهری ۲ درصد افزایش یافته است و جمعیت روستایی بصورت ملی نزول دارد.

وی با بیان اینکه در برنامه ریزی مسکن در حوزه شهری باید روی بافت حاشیه نشینی متمرکز شد تا منابع به درستی هزینه و بهره وری داشته باشد، ادامه داد: موضوع حاشیه نشینی یک مسئله ملی است و به همین علت برگزاری جلسات ستادهای بازآفرینی شهری در استانداری‌ها و فرمانداری‌ها پیش بینی شد.

این مسؤول اضافه کرد: نیاز به یک نوع همگرایی افقی و همراهی بین وزارتخانه ای و در سطح شهرستانها نیز ایجاد هماهنگی بین نیروهای محلی برای رفع معضلات حاشیه نشینی در بخشهای مختلف وجود دارد.

وی گفت: برش افقی برنامه ریزی با همراهی و مشارکت دستگاههای اجرایی مختلف در حاشیه شهرها در جهت افزایش کیفیت زندگی مردم و حتی در حوزه مسکن این روش کارآمدتر و ارجح تر است.

آخوندی با اشاره به اینکه بزرگترین مشکل بافتهای حاشیه نشین نداشتن هویت محله ای است و افراد ساکن آنها حس تعلق خاطر ندارند، افزود: رویکرد وزارت راه و شهرسازی تعریف محله است و این محلات ساختار خودش را از حیث امکانات از جمله مدرسه، مسجد، بازار و روابط اجتماعی می خواهد و تنها روی نقشه نیست.

وی تاکید کرد: سیاست محله محوری باید محور تمام برنامه ریزی ها تعریف شود، پیشنهاد ما به استان این هست هرجا که زمین دارید چه از محل اراضی خالصه  و چه سازمان ملی زمین و مسکن، افراد متقاضی با دریافت وام با نظارت نظام مهندسی نسبت به بهسازی و ارتقاء سکونتگاهها اقدام نمایند .

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: نیاز به ایجاد مدارس در مناطق حاشیه نشین بسیار جدی و ضروری است که در صورت انعکاس جدی آن ، در سطح مرکز از طریق رئیس جمهور محترم پیگیری خواهد شد.

این مسؤول افزود: نکته بسیار مهم برای پیوستن حاشیه به متن اینکه سازمان اجتماعی را بپذیریم بنابراین در ابتدا باید فضای عمومی و شاکله شهری را ایجاد کنیم زیرا مکان فاقد خیابان ، ساختار اجتماعی و هویت هیچ ارزشی ندارد.

وی گفت: وزارت راه و شهرسازی برای ایجاد فضای عمومی با تمام امکانات اعم از خانه سلامت،بهداشت، مدرسه و تامین قیر برای آسفالت معابر در سکونتگاههای غیررسمی حاضر به هر نوع همکاری و کمکی است.

صبح امروز نیز جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان با حضور دکتر آخوندی وزیر راه و شهرسازی برگزار شد و در این جلسه پیرامون ظرفیت بالای استان برای سرمایه گذاری بیشتر جهت جذب و بالا بردن گردش گری، افزایش پروازهای هوایی، ساماندهی راه آهن برای بالا رفتن سرعت، تخصیص بودجه برای تکمیل بزرگراه ها، بالا رفتن ظرفیت بندر شهید بهشتی در چابهار و..... مواردی بود که مطرح شد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: ضرورت تهیه برنامه پنج ساله در چهار حوزه حمل و نقلی سیستان و بلوچستان تا ابعاد بین المللی تهیه و اجرا شود، حوزه تمدن ایرانشهری استان می تواند تا شبه قاره هند را پوشش دهد.

وی ادامه داد: چابهار تنها در شرایطی می تواند مفهوم اقتصادی داشته باشد که با اقیانوس هند و دریای عمان در ارتباط باشد از سوی دیگر راه آهن نیز که با سرمایه ای حدود 4 تا 5 میلیارد دلار باید ساخته شود زمانی دارای مفهوم اقتصادی میشود که از طرفی به شبه قاره هند و از طرف دیگر از طریق راه ابریشم به چین متصل شود.

دکتر آخوندی بیان داشت: ما در همه حوزه های حمل ونقلی همچون فرودگاه، راه آهن، آزاد راه، بزرگراه و ... از سرمایه گذاری های بزرگی حرف میزنیم و برای رسیدن به هدف نهایی خود باید بتواند جایگاه واقعی خود را در منطقه پیدا کند.

 

آدرس ساختمان مركزی:
زاهدان – ميدان شهدا – اداره كل راه و شهرسازی سيستان و بلوچستان
كدپستي : 9813693171
تلفن : 8-05433227056
فكس : 05433234989
آدرس ساختمان شماره 2 (جانبازان):
زاهدان - خيابان دانشگاه – دانشگاه 55
كدپستی : 9813693171
تلفن : 81-05433413280

 

آمار بازدید

اشتراک خبرنامه

مشترک نشریه اداره کل راه و شهرسازی استان شوید.

فید پورتال