تاریخ بروز رسانی: یک‌شنبه, September 15, 2019 - 08:19
January 15, 2018
تشکیل مجمع بسیج استان سیستان و بلوچستان با موضوع سکونتگاههای غیر رسمی و حاشیه نشینی

تشکیل مجمع بسیج استان سیستان و بلوچستان با موضوع سکونتگاههای غیر رسمی و حاشیه نشینی

به گزارش روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان، صبح امروز مورخه 24/10/96 مجمع  بزرگ بسیج استان سیستان و بلوچستان با شرکت 600 نفر  با موضوع سکونتگاههای غیر رسمی و حاشیه نشینی با حضور نماینده محترم ولی فقیه در استان ، فرمانده سپاه سلمان استان،  نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری، رئیس مجمع بسیج استان، معاون امنیتی استانداری، جمعی از مدیران کل ادارات و سازمان ها، معاونین ، قضات دادگستری ، معتمدین طوایف، مدیران ادارات خدمات رسان  در خصوص محله های هدف حاشیه نشینی   و جمعی از نخبگان بسیج به ریاست احمد رضا کیخا فرزانه رئیس مجمع بسیج استان سیستان و بلوچستان در محل حسینیه عاشقان ثارا... زاهدان تشکیل شد.

هدف از برگزاری این مجمع در راستای اجرای تدابیر ولی امر مسلمین وسیاست های وزارت راه و شهرسازی ( شرکت عمران و بهسازی شهری ایران) در جهت  سرعت بخشیدن به روند تحقق جامعه اسلامی و پیشبرد اهداف و مأموریت های محوله با همفکری نظام مند صاحب نظران بسیجی همچنین کمک به کارآمد سازی نظام اسلامی از طریق حمایت و پیشتیبانی از اقدامات سازنده و ارزش مدار مسئولین اجرایی استان و سازمان بسیج اعلام گردید.

مهندس مسعود مالکی مدیر کل راه و شهرسازی استان و دبیر ستاد استانی بازآفرینی پایدار شهری یکی از مدعوین و سخنرانان اصلی این جلسه بود که مطالبی بصورت خلاصه به شرح ذیل ایراد نمود: فرسوده شدن بافتهای میانی وتاریخی،حاشیه نشینی وبی سامانی روستاهای ملحق شده به شهرها ومهاجرت روستائیان به شهرها به علت نبودشغل وخشکسالی های پی در پی بزرگترین مسائل ومشکلات شهری هستند بطوریکه تاکنون در کشور 141 هزار هکتار بافتهای فرسوده وحاشیه نشینی که شامل 2700 محله شهری در 543 شهرکشورشناسایی شده اند که حدود  30 % جمعیت شهری ایران در این محلات زندگی میکنند.

دراستان سیستان وبلوچستان در 5 شهرپایلوت (زاهدان-زابل-ایرانشهر-چابهار وکنارک ) تاکنون 5900 هکتار اراضی حاشیه نشینی شناسایی شده و 3000 هکتارآن مصوب شده و 2619 هکتاربافت فرسوده در 11 شهر استان مصوب شده است و 77 محله حاشیه نشینی شناسایی شده که 25 محله بصورت محلات هدف هستند. جمعیت ساکن در حاشیه نشینی استان 441625 نفر بوده که بطور میانگین 41 درصدی شهرهای مذکور را شامل میشود.(زاهدان با 258780 نفر دارای 44 % - زابل 45 % - چابهار 50 % - کنارک 45 % و ایرانشهر 23 % ) ضمناًنوع سبک زندگی ساکنین حاشیه شهرهادر استانها با یکدیگرمتفاوت میباشد به عنوان مثال : حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ مانند تهران ، مشهد وشیراز با حاشیه نشینی در زاهدان از نظرنوع معیشت سبک زندگی واستفاده از خدمات شهری تفاوت زیادی دارند.

شیوع فقرونابسامانی محیطی و پایین بودن کیفیت زندگی از ویژگی عمومی این محلات است. از اینرو این محلات میتوانند آبستن هر گونه حوادث و رفتار های سوء فرهنگی،اجتماعی واخلاقی وامنیتی باشندوبطور جدی معضلات وناهنجاریهای اجتماعی را توسعه میدهند. با توجه به اینکه شرکت عمران وبهسازی شهری و دولت ونظام مقدس جمهوری اسلامی تاکنون خدمات شایانی را درکشور و استان براساس سیاستهای وزارت راه وشهرسازی و فرمایشات مقام معظم رهبری شروع نموده وانجام داده است ولی هنوز بهره وری و کارایی آن در زندگی مردم با کاستی هایی مواجه میباشدکه اگر رفع نشوندگسترش یافته وتبدیل به بحران خواهدشد.

وی افزود: از جمله اقداماتی که از طرف شرکت مادر تخصصی عمران وبهسازی واداره کل راه وشهرسازی به عنوان دبیرخانه ستاداستانی بازآفرینی پایدارشهری در محلات حاشیه نشینی انجام شده 21 پروژه  با اعتباری حدود 15 میلیارد تومانر میباشد و 27 پروژه هم در سال جاری در 5 شهر و محلات هدف با اعتباری حدود 25 میلیارد تومان شروع و در دست اقدام می باشند. شده و در دست اقدام است.

مدیر کل راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان در ارتباط با اجرای سیاستهای باز آفرینی شهری یادآورد شد: 2 مورد برای ما مهم است یکی اینکه شهر یک سازمانی اجتماعی بارویکرد اسلامی است بنابراین رویکرد نوسازی بافتهای ناکارآمد به تنهایی کافی نیست واز عهده دولت به تنهایی یایک دستگاه خاص بر نمی آید وتعامل و همکاری همگان  بویژه بسیج را می طلبد که دراینجا لازم است فرازی از فرمایشات مقام معظم رهبری را بعرض برسانم که فرمودند بسیج یعنی نیروی کارآمدکشور برای همه میدانها باید موارد فرهنگی،مذهبی،اجتماعی را هم در کناراقدامات کالبدی مد نظرقرار دهیم ودیگر اینکه در برنامه باز آفرینی هدف صرفاً نوسازی خانه ها نیست بلکه گرانیگاه برنامه ای باز آفرینی نگاه مااز پایین به بالاست یعنی از محله به شهر واستان وملی استفاده از ساختار هویتی شامل فضا وعرصه های عمومی زیربنایی و روبنایی بر مبنای محله محوری و مسجد محوری  و شورا یاری در جهت توانمند سازی محلات هدف و استفاده از ظرفیت و نظرات معتمدین وساکنین محلات و سازمانهای مردم نهاد ونقش آفرینی و مطالبه گری اقشارمختلف در قالب شوراها ومجامع در کنار  ستاد بازآفرینی شهری استان و  ارگانها و دستگاههای اجرایی وبسیج باید باشد تا این محلات ناکارآمدبراساس یک برنامه مدون و سند اقدام مشترک ساماندهی شوند.

مالکی در خصوص هرچه اجرایی شدن و برطرف کردن مسایل و مشکلات محلات حاشیه شهرهای استان پیشنهاداتی را بشرح ذیل بیان نمود:

ـ مطالعاتی که در محلات ناکارآمد شهری صورت می گیرد با توجه به وضعیت جغرافیایی و فرهنگی باید در آن جنبه های اجتماعی، مذهبی و جامعه شناسی لحاظ گردد و از محله محوری شروع شود.

ـ تهیه طرحهای روستایی برای کلیه روستاهای واقع در حریم شهرهای استان بمنظور بالا بردن کیفیت زندگی در روستاها که باعث رونق کسب و کار و ماندگاری روستائیان در روستا ها شود.

ـ از بین بردن اختلاف سطح توسعه ر زمینه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی میان شهر و روستا که یکی از عوامل مهاجرت روستاییان به شهرها و در نتیجه بروز گسترش پدیده حاشیه نشینی و تجمیع روستاها و تقویت و توسعه شهرهای میانی .

ـ برنامه ریزی جهت تشویق مشارکت و سرمایه گذاری مردمی و استفاده از ظرفیت های انسانی و مالی ساکنین محلات و خیرین سرمایه گذار و سمنها در قالب تدوین یک سند اقدام مشترک.

ـ اولویت آموزش و پرورش باید در زمینه احداث مدرسه برای بازماندگان از تحصیل خصوصاً دختران و همچنین پایه اول ابتدایی باشد.

ـ جلوگیری از گسترش حاشیه نشینی توسط دستگاههای متولی زمین به نحوی که راه بر سوداگران و زمین خواران بسته شود.

ـ استفاده از ظرفیت های جراید و صدا و سیما و تشکیل جلسات و میز گرد بمنظور آگاهی و اطلاع رسانی و مشکلات و تبعات حاشیه نشینی و اقدامات انجام شده توسط سازمان بسیج ،  شهرداریها دستگاههای ذیربط و سازمانهای مردم نهاد و اعضاء ستاد استانی بازآفرینی پایدار شهری.

اداره روابط عمومی راه و شهرسازی استان سیستان و بلوچستان

 

آدرس ساختمان مركزی:
زاهدان – ميدان شهدا – اداره كل راه و شهرسازی سيستان و بلوچستان
كدپستي : 9813693171
تلفن : 8-05433227056
فكس : 05433234989
آدرس ساختمان شماره 2 (جانبازان):
زاهدان - خيابان دانشگاه – دانشگاه 55
كدپستی : 9813693171
تلفن : 81-05433413280

 

آمار بازدید

اشتراک خبرنامه

مشترک نشریه اداره کل راه و شهرسازی استان شوید.

فید پورتال